Ranní analýza: Ropa se vrátila do růstového trendu , japonec využívá nervozní situace

Máme za sebou další nervózní seanci, kdy americký dolar posiloval navzdory menším objemům z USA kvůli státnímu svátku, odpoledne ovšem část svých zisků odevzdal. Index volatility VIX se nadále drží na zvýšených úrovních kolem 16 bodů a asijské akciové trhy jsou na 17ti měsíčních minimech.

Forex

Na devizových trzích měl vše ve své režii americký dolar, který podpořil v růst výnosů z amerických dluhopisů. Ty se drží na zvýšených úrovních i nadále a dnes ráno dosahuji hodnoty 3,246%. Růst amerického dolaru lze tedy očekávat i v následujících seancích, což však znervózňuje investory na akciových a ostatních trzích. Vývoj na většině z měnových párů s americkým dolarem byl podobný, kdo ovšem využil nervózní situace nejvíce, byl japonský jen. Ten po několikatýdenních ztrátách dokázal na páru s dolarem výrazně zpevnit a dá se předpokládat, že pokud bude nadále převládat nervozita, japonský jen z toho bude těžit. Pod tlakem je opět evropská měna a to nejen kvůli silnějšímu dolaru, ale také pokračujícím neshodám ohledně italského rozpočtu na příští rok. Dnes ráno řekl italský premiér Salvini, že italská vláda neplánuje změnit plánovaný deficit, protože by to omezilo nezaměstnanost v zemi. Plánované zvýšení vládních výdajů by mělo pomoci snížit nezaměstnanost a zvýšit bohatství v zemi.

Akcie a Komodity

Nervozita pohltila především akciové trhy, které byly plošně pod prodejním tlakem. Americké akciové indexy dokázaly odpoledne část svých ztrát umazat, dnes však pokračují v medvědím trendu. Včerejší rozhodnutí čínské centrální banky o snížení požadavků na povinné rezervy bank v hotovosti dostalo pod tlak čínský juan, ale také většinu asijských akciových titulů. Asijské akcie se dokonce dostaly v případě indexu MSCI na nejnižší úrovně za 17 měsíců. Včera zároveň zveřejnil svůj report MMF, který snížil výhled pro růst globální ekonomiky pro rok 2018 a 2019. Hlavním důvodem byly pokračující obchodní spory Spojených států s Čínou a dalšími obchodními partnery.

Několik smíšených zpráv včera dorazilo na ropný trh. Indický ropný ministr nejdříve řekl do médií, že Indie bude pokračovat v nákupech iránské ropy a pravděpodobně zvolí jiný druh platby za účel vyhnutí se americkým sankcím. Zároveň však trh započítal zprávy z Iránu, kde za první týden v říjnu dále klesá ropná produkce a v USA pokračuje hurikánová sezona, kde se hurikán Michael dostal do Mexického zálivu. Ropa se tak vzpamatovala z horšího vstupu do nového týdne a Brent se již obchoduje za 84,32 dolarů.

Dnešní fundamenty

Dnešní seanci doprovází primárně sekundární fundamenty s minimální relevancí pro finanční trhy. Nelze tedy očekávat jejich dopad na dnešní vývoj.

Trh dne

Ropa se vrátila do růstového trendu intradenně lze opět přemýšlet nad longovými obchody. Krátkodobě lze ropu i shortovat a to kolem úrovní, kde ropa zkolabovala na nižší úrovně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti