Ranní analýza: Obchodní války opět pomáhají japonskému jenu

Včerejší seance již otočila dosavadní sentiment a to především na devizových trzích, kde je americký dolar výrazně slabší. Na akciové trhy opět dopadla nervozita, když administrativa Spojených států zveřejnila seznam výrobků, na které uvalí další cla o objemu 16 mld. dolarů.

Forex

Americký dolar koriguje své zisky z konce minulého týdne, kdy se již přibližoval letošnímu maximu. Kupci na americkém dolaru tak nedokázali na vyšších cenách najít další ochotné kupce a tak se americký dolar potácí po dalším neúspěšném testu na nižších úrovních. To však pomohlo některým ostatním měnám jako euru a kanadskému dolaru. Kanadský dolar přitom devalvoval poměrně nečekaně, když včera rostly výnosy z vládních dluhopisů, což signalizuje očekávání zvýšení úrokové sazby. V pátek bude také zveřejněn report z kanadského trhu práce, který by měl nabídnout poměrně pozitivní výsledky. Pro růst kanadského dolaru hovoří také rostoucí cena ropy. Klesající dolar nepomohl britské libře, která i přes zvýšení úrokové sazby zůstává pod prodejním tlakem.

Jak jsem již zmínil v úvodu, administrativa Spojených států zveřejnila seznam 279 čínských výrobků, na které se chystá uvalit 25% clo, celkově by se mělo jednat o objem zboží v hodnotě 16 mld. dolarů. Cla by měla vejít v platnost 23. srpna a jsou tak poměrně nečekanou zprávou pro finanční trhy, vzhledem k tomu, že minulý týden Spojené státy pohrozily zvýšením plánovaných cel z 10 na 25% na objem zboží 200 mld. dolarů. To pomohlo především japonskému jenu, který využil i slabšího amerického dolaru a dnes dopoledne si připisuje poměrně výrazné zisky.

Akcie a Komodity

Z manipulace ceny akcií může být v následujících dnech obviněn majitel automobilky Tesla, Elon Musk. Ten napsal včera na sociální sít Twitter příspěvek, že jakmile dosáhne cena akcií 420 dolarů, bude uvažovat o převzetí firmy do soukromých rukou. Proti pondělní seanci si cena připsala přes 8%, ovšem po uzavření amerického akciového trhu včera cena ztratila 0,68%. Aktuální cena jedné akcie společnosti Tesla je 379,57 dolarů, tedy poměrně vzdálená od Muskova cíle.

Akciových trhů se drží pozitivní nálada, což se odráží i ve vývoji amerického akciového indexu S&P 500. Ten se již několikrát snažil přiblížit, ale nikdy neatakoval předúnorové hodnoty, až do zítřka. Záměrně říkám až do zítřka, jelikož se akciový index nachází méně jak 1% od svého historického maxima, které může v nejbližší době atakovat. Další vlna celních opatření ze strany americké administrativy nedostaly americké akcie výrazně pod tlak a mohly by tak navázat na včerejší růstovou seanci, důležité bude ovšem otevření americké burzy.

Včera vešly v platnost nové ekonomické sankce na Irán, které připravila administrativa Spojených států. To se nemohlo neprojevit do vývoje ceny ropy. První várka amerických sankcí, která se zaměřuje, mimo jiné na nákupy amerických dolarů bude následována druhou várkou, která se už bude zaměřovat na exporty energií včetně ropy.

Dnešní fundamenty:

Dnešní seance s sebou přinese alespoň nějaké fundamenty a to v 16:30 americké zásoby ropy a ve 23:00 bude zasedat novozélandská centrální banka. Také může kdykoliv během dne dorazit na trhy zpráva ohledně odvetných opatření na americká cla.

Nervózní geopolitická situace a dále eskalující obchodní vztahy mezi USA a Čínou opět nutí investory přesouvat svůj kapitál k bezpečnějším aktivům jako je japonský jen. To však může naznačovat odliv kapitálu z rizikovějších aktiv, jako jsou například čínské akcie. Měnový pár USDJPY se zatím pohybuje uprostřed klesajícího intradenního trendového kanálu s rezistencí na úrovni 111.24, kde pokračoval výprodej.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst