Ranní analýza: Novozélandský dolar výrazně silnější, dnes britská a americká inflace

Americký dolar včera po několikadenní rally odezval část svých dosavadních zisků a dal tak prostor ostatním měnám, aby zpevnily své pozice. Akciové indexy včera kompletně vymazaly ztráty z konce minulého týdne a dostaly se na nová maxima letošního roku. Pozitivní sentiment pomohl také ropě, ta uzavřela nad 53 dolary.

Forex

Na devizových trzích se během včerejší seance včera opět vše točilo kolem vývoje amerického dolaru. Ten totiž včera po několikadenní rally oslaboval, když narazil na páru EURUSD na dlouhodobý support. Slabšího amerického dolaru využily ostatní měny v koši měn proti dolaru. Především se dařilo euru, které zpevnilo zpět nad úroveň 1.13. Plánovaný projev Marka Carneyho za BoE neměl žádný výrazný dopad na vývoj britské libry, jelikož pouze zopakoval vše podstatné, co bylo již řečeno. Dnes brzy ráno zasedala novozélandská centrální banka a podle očekávání ponechala sazby beze změny. V doprovodném komentáři zaznělo, že banka očekává ponechání sazeb beze změny celý rok 2019 a 2020, a to především kvůli utlumené inflaci. Nicméně šance na snížení úrokových sazeb podle guvernéra od minulého zasedání nijak nevzrostla, což byl signál pro investory podpořit v růstu NZD. Nyní je podle trhů 52% šance na snížení úrokových sazeb na listopadovém zasedání, což je výrazně méně jak včerejších 90%. Novozélandský dolar v reakci na zasedání výrazně zpevnil a využil tak momentálně slabšího amerického dolaru. Růst NZD pomohl také australskému dolaru, který se jako riziková měna stále pohybuje na velmi nízkých úrovních a nijak mu neprospívá nejistota kolem obchodní války USA s Čínou.

Akcie a Komodity

Včerejší seance se vydařila především akciovým indexům. Akciové indexy ve Spojených státech tentokrát rostly v reakci na politické dění v zemi. Hlavní událostí má být dosažení předběžné dohody o financování bezpečnosti hranic s Mexikem. Vše tedy zatím vypadá pro americkou vládu příznivě, jelikož se pravděpodobně vyhnula další vládní uzavírce. Mluvilo se také o obchodních válkách. Americký prezident Donald Trump včera navrhl, že by mohl odložit datum, do kterého by obě země měly dosáhnout obchodní dohody. Neschopnost dosáhnout obchodní dohody by automaticky znamenalo růst celních přirážek na čínské dovozy.

Na komoditním trhu se včera poměrně dařilo ropě, která umazávala ztráty z minulého týdne. Poté co předevčírem ropa otestovala úrovně pod 52 dolary, včera rostla nad 53 dolarů, kde se jí nakonec podařilo uzavřít. Ropa rostla i navzdory zprávě, že se OPECu nepodařilo snížit produkci o tolik barelů, kolik plánoval.

Dnešní fundamenty

10:30 tempo růstu inflace v Británii. V 14:30 tempo růstu inflace v USA. V 20:10 bude mít projev za RBNZ guvernér Orr.

Trh dne

EURUSD včera ovládli kupci a krátkodobě se jim podařilo dostat cenu na vyšší úrovně. Dnes bude důležité, zda se jim podaří potvrdit dosavadní sílu, nebo americký dolar bude pokračovat v předešlé rally. V grafu jsou vyznačené supporty klíčové, kde kupci potvrdili včera svou sílu.  

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.08.2019

15:51

Obchodní bilance v eurozóně pozitivně překvapila a rozdíl mezi vyvezeným zbožím a dovezeným zbožím byl vyšší, než se předpokládalo. Hodnota 20.6B se řadí mezi nadprůměrné výsledky v posledních pěti letech.

Podrobnosti

16.08.2019

09:20

Sankce prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele zvyšují poptávku po Ruské ropě. Ropa WTI balancuje na longové trendline a její proražení brzdí snižující se strach z recese.

Podrobnosti

16.08.2019

08:00

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti