Ranní analýza: Inflace v USA zklamala a dolar je pod tlakem

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát. Ropa Brent se včera dostala až pod 80 dolarů za barel, dnes dopoledne se však snaží ztráty korigovat.

Forex

Devizové trhy včera nervózně vyčkávaly na data americké inflace, která však nakonec nepřinesla tolik vzrušení, jako se očekávalo. Inflace totiž poměrně zklamala, když druhý měsíc po sobě zpomalila svůj růst a nedokázala dorovnat očekávání trhu. Index spotřebitelských cen meziročně rostl na 2,3%, očekávání bylo na 2,4%. Jedná se o zpomalení inflace ze srpnových 2,7%. Jádrová inflace, očištěná o volatilnější složky potravin a energií, kterou sleduje FED, zůstala na 2,2%, ekonomové však očekávali růst na 2,3%. Poslední výsledky s největší pravděpodobností neohrozí zvýšení sazeb na prosincovém zasedání, problémem by byl až pokračující trend zpomalování růstu cen. Kdyby však trend pomalého růstu inflace pokračoval, může to ohrozit další utahování měnové politiky.

Většina měnových párů včera spíše konsolidovala a to včetně libry a japonského jenu. Výrazněji dokázal posílit australský dolar, od ostatních trhů lze dnes očekávat klidnější závěr týdne.

Akcie a Komodity

Akciové trhy se od včerejší seance snaží zkorigovat včerejší ztráty a včera přešly do konsolidace bez výraznější změny dosavadního směru. Ve výraznějším zisku drží zpět investory přetrvávající nervozita, kde se index volatility VIX stále drží na zvýšených úrovních, konkrétně 22 bodech. Výnosy z amerických dluhopisů klesly pod 3,2%, americký dolar však zatím nereaguje a po výsledcích inflace přešlapuje na místě. Většin akciových indexů však zatím koriguje své ztráty a v pre-marketu se pohybují v zelených číslech.

Na komoditním trhu ovládli býci trh se zlatem, které se dostalo nad širokou oblast konsolidace, ve které se pohybovalo více jak 2 měsíce. Pod prodejním tlakem byla také ropa, což bylo primárně způsobené negativním sentimentem na trzích a dnes také fundamentem, který přispěl k další korekci. Ve Spojených státech totiž nečekaně rostly zásoby ropy o 6 mil. barelů, očekávání bylo na 2,6 mil barelů.

Dnešní fundamenty

Velmi slabý týden na makrodata dnes zakončí další seance bez výrazných fundamentů s relevancí ovlivnit vývoj na finančních trzích.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti