Ranní analýza: Indexy znovu rostou, dnes americké NFP

Včera slábnoucí americký dolar si přenesl sentiment i do páteční seance a pokračuje v korekci předchozích zisku poté, co atakoval letošní maxima. Do další vlny zisků se dostaly akciové indexy. Ropa se mezitím ponořila do silné korekce a je už levnější, než na začátku roku.

Forex

Americký dolar včera celý den ztrácel v reakci na předešlé atakování letošních maximálních hodnot a technická korekce se přesunula i do dnešní seance, kde dolar opět ztrácí. Nejvýraznější zisky realizuje EUR, GBP a AUD, ale na dolarových párech jsou v zisku i všechny ostatní měny. Včera jsme se dočkali zasedání britské centrální banky, ta podle očekávání ponechala sazby beze změny a před dalším zvýšení jí drží zkrátka především nejistota ohledně Brexitu. Reakce na britské libře se nedostavila a libra byla příliš zaneprázdněná slábnoucím dolarem a realizací dalších zisků. Výrobní PMI, které bylo zveřejněné v Británii, také nemělo dopad na vývoj britské libry, jelikož kleslo na 51,1 bodů, ačkoliv se očekával pokles na 53 bodů. Dva negativní fundamenty z Británie tedy nakonec neměly žádný dopad na vývoj britské libry, která je dnes výrazně v zisku. Odpoledne bylo zveřejněno výrobní PMI v USA, to však výrazně nepřekvapilo většinové očekávání, když kleslo na 57,7 bodů, očekávání bylo na 59 bodech. Dnes trhy budou netrpělivě očekávat zveřejnění z dat z amerického a kanadského trhu práce.

Akcie a Komodity

Po včerejší seanci, kdy akciové přešly do konsolidace a vstřebávaly tak předešlé zisky, přišla dnes další vlna kupujících a vytlačila ceny indexů na vyšší úrovně. Indexy rostly primárně kvůli zprávě, že Trump pověřil vlastní administrativu, aby začala připravovat podmínky možné obchodní smlouvy mezi USA a Čínou. Hlavní nedořešenou záležitostí zůstávají krádeže duševního vlastnictví Spojených států čínskými firmami. Zpráva přišla z několika na sobě nezávislých zdrojů a napjatá situace mezi oběma zeměmi se tak začíná uklidňovat. Čínský prezident by měl příští týden svým projevem odstartovat expo, které by mělo ze země udělat více otevřenou ekonomiku a hlavního spotřebitele, čímž dávají ostatním zemím prostot pro růst importů do země.

Pod další vlnou výprodejů se ocitla ropa. Investoři na ropě se aktuálně nejvíc obávají rostoucí americké produkce a růstu ropných zásob a to nejen v USA, ale také na Blízkém východě, což drží ropu pod tlakem. Hranici 100 dolarů za barel tak nejspíš býci na ropě definitivně vzdali. Ropa se dostala pod úrovně ze začátku roku a negativní sentiment se jí drží i nadále před víkendovým zavedením amerických sankcí na iránský obchod s ropou.

Dnešní fundamenty

13:30 budou zveřejněna data z amerického a kanadského trhu práce.

Trh dne

Kanadský dolar stejně jako ostatní měny proti americkému dolaru zpevňoval. Dnešní seance bude zajímavá především kvůli zveřejnění dvou fundamentů, které primárně zasáhnou právě trh USDCAD. V grafu jsou vyznačené úrovně, kde nastalo silné přesvědčení prodejců dostat cenu na nižší úrovně.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti