Ranní analýza: Indexy pod dalším výprodejem, dolar je opět silnější

Akciové trhy se dále bojí poklesu výnosů z amerických dluhopisů a za včerejší seanci je opět výrazněji v červených číslech. Výrazně volatilní seanci nabídly také devizové trhy, kde dolar zopakoval pondělní scénář, pro změnu však zakončil seanci v zisku. Mírně zkorigovala své zisky ropa, zlato se zatím drží na zvýšených úrovních.

Forex

Na devizových trzích se o volatilitu na devizových trzích postaral americký dolar. Ten zopakoval scénář z pondělní seance, kdy dopoledne oslaboval v reakci na klesající výnosy z amerických dluhopisů a poté si své zisky vzal zpět. Může za to další výprodej na rizikovějších aktivech a růst poptávky po amerických dolarech jakožto bezpečnému přístavu. Částečně za růst dolaru mohl Donald Trump, který se označil na twitteru za „Celního muže“ a připomněl tak investorům, že se nebojí eskalovat obchodní konflikt s Čínou. Vývoj amerického dolaru se projevil na všech dolarových měnových párech. Nejvýrazněji dolar posílil pro kanadskému dolaru, který dnes čeká zasedání Bank of Canada. Od rána oslabuje také australský dolar a to kvůli horším datům australského HDP, které rostlo za třetí kvartál jen o 0,3%, odhad růstu byl na 0,6%. Z včerejších fundamentů žádný neovlivnil výrazněji vývoj na devizových trzích a trhy tak především vstřebávaly vývoj na americkém dolaru, jehož vývoj bude klíčový i dnes.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích se projevil další mírný propad amerických výnosů z dluhopisů v kombinaci s technickou korekci a otestováním trojitého vrcholu a komentáři amerického prezidenta, kdy trhy příliš nevěří, že by mohly Spojené státy dosáhnout obchodní dohody s Čínou. Investoři se dále obávají ze zplošťující se výnosové křivky, která v minulosti spolehlivě dokázala předpovědět recesi v ekonomice. Výrazně včera ztrácely americké i evropské akciové indexy a indexy volatility VIX se dostal nad 20 bodů.

Na komoditním trhu dostal akciový trh pod mírný prodejní tlak ropu. Ta dokázala dopoledne mírně růst a výprodej na rizikovějších aktivech jí opět stáhl na nižší úrovně. Ropa přitom nezačala týden špatně a drží se nadále nad úrovněmi pondělního open, kdy investoři vyčkávají na čtvrteční zasedání kartelu OPEC, kde bude rozhodnuto o produkční politice na příští rok. Zlato si i navzdory silnějšímu americkému dolaru drží své zisky a zůstává tak pro některé investory bezpečným přístavem.

Dnešní fundamenty

10:30 PMI za sektor služeb v Británii. V 16:00 zasedání Bank of Canada.

Trh dne

Kanadský dolar včera proti americkému dolaru výrazně ztrácel a ve ztrátách pokračuje i začátkem dnešní seance. Na ceně 1,3259 trh dnes ráno začal svou další cestu za dnešnímu zisky a včera na ceně 1,3216 proobchodoval silnou rezistenci v podobě předchozího vrcholu, kde lze očekávat opětovné zapojení obchodníků a uhájení supportu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti