Ranní analýza: FED pomohl dolaru, dnes britské HDP

FED potvrdil další růst sazeb na prosincovém zasedání a dolar opět zpevnil. Jeho vývoj se projevil i na ostatní měnové páry. Akciové indexy pokračují v konsolidaci, zatímco ropa opět ztrácí.

Forex

Na devizových trzích probíhala včera klidná seance, kdy se většinu dne vyčkávalo na večerní zasedání FEDu, které bylo hlavním fundamentem dne. Podle očekávání FED ponechal sazby beze změny mezi 2,00 – 2,25%. co však investory zajímalo především, byl doprovodný komentář FEDu k rozhodnutí o úrokových sazbách. Banka přišla s pozitivním hodnocením ekonomiky a silného trhu práce, čímž potvrdila plánovaný růst sazeb prosinci. FED řekl, že trh práce zůstává silný, ekonomická aktivita roste silným tempem, spotřeba domácností také pokračuje v růstu, zatímco investice se stabilizovaly po silném růstu na začátku roku. Americký dolar se dostal opět zpět do býčího trendu a navázal tak na konec středeční seance, kdy začal již zpevňovat. Vývoj amerického dolar se pochopitelně projevil i do vývoje na ostatních měnových párech. Asi pod největším tlakem je evropská měna, která se již dostala pod úroveň 1.14. Své ztráty prohloubil japonský jen, ten na páru s americkým dolarem ztrácí již druhý týden v řadě. Ostatní fundamenty neměly na vývoj na devizových trzích žádný vliv, což by také způsobeno primárně velkou relevancí noční fundamentu v podobě zasedání FEDu. Dnes lze očekávat několik scénářů, z nichž nejpravděpodobnější bude navázání na dolarové zisky a pokračování ve směru dosavadního trendu nebo jak to bývá po extrémně volatilních dnes spíše přechod do konsolidace s mírným růstem, či konsolidací. Předpokládáme, že dolar má v zádech silný fundament v podobě očekávání dalšího růstu sazeb.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích nejsme po včerejší seanci o moc moudřejší, jako včera. Indexy totiž ve valné většině případů totiž pouze konsolidovaly s pohybem do strany a udržely tak výraznější zisky, kterým pomohly výsledky amerických voleb. Oznámení o dalším růstu sazeb v prosinci s trhy nijak nezamávalo, ačkoliv byl z říjnového výprodeje částečně obviněn FED a jeho utahování měnové politiky. Kdo však neudržel dosavadní zisky, byly evropské akciové indexy. Německý akciový index DAX byl během celé včerejší seance pod tlakem a dnes ráno také ztrácí již téměř procento.

Sentiment na ropě se nijak nemění, což je zřetelné i grafu vývoje ceny ropy. Ta včera opět ztrácela a navázala tak na předchozí seance, kdy na ropu dorazily zprávy o rekordně vysoké ropné produkci v USA a rostoucích zásobách ropy již sedmý týden v řadě. Trhu také nijak nepomohly výjimky administrativy Spojených států některým zemím z nedávno zavedených sankcí.

Dnešní fundamenty

10:30 bude v Británii zveřejněno HDP, průmyslová produkce a další fundamenty. V 14:30 PPI v USA.

Trh dne

Britská libra se po včerejším nástupu amerického dolaru dostala opět pod prodejní tlak, kde nyní můžeme vyhledávat obchody na stranu short. První rezistencí je na ceně 1,3086 proobchodovaný dvojitý vrchol a silný prodejní aktivita, která tvoří silnou rezistenci. Další slabší rezistencí bude úroveň 1,3044, kde lze pozorovat úplně stejnou myšlenku.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti