Ranní analýza: EURUSD našlo lokální dno

Finanční trhy si udržují nastavený trend a ničím nerušeny dále rostou. Na devizových trzích byl opět aktivnější americký dolar, který již zkorigoval své včerejší zisky. Dnes ráno pomohlo australskému dolaru zasedání australské centrální banky, mimo to je na finančních trzích poměrně klid.

Forex

Včerejší obchodní seanci opět oslaboval měnový pár EURUSD, který se dostal na nejnižší úrodně od konce června, a poté již býci nižší ceny odmítli a začali být aktivní. Nakonec vytáhli cenu až nad úroveň 1.1570. Což je trochu v rozporu s dnešními daty z Evropy. V 8:00 byla totiž zveřejněna průmyslová produkce v Německu, jakožto průmyslového motoru celé Evropy. Průmyslová produkce nečekaně klesla o 0,9%, což je skoro dvojnásobně překonané většinové očekávání trhu na 0,5%. Data průmyslové produkce dopadla v červnu hůře a to i kvůli silnějšímu květnu, kdy průmyslová produkce rostla o 2,4%. Dnes ráno však byly zveřejněny i další fundamenty, které ovlivnily obchodování na devizových trzích.

Dnes ráno v 6:30 zasedala RBA australská centrální banka. Úrokovou sazbu nechala podle očekávání beze změny na 1,50%, nicméně na posledním zveřejnění zápisu ze zasedání centrální banky bankovní rada probírala možné zvýšení úrokových sazeb jako reakci na silný trh práce a rostoucí ekonomiku. Na dnešním zasedání banka nechala sazby beze změny, jakožto podporu tamní ekonomiky. Zároveň očekává zrychlení inflace během příštího roku 2019 a 2020. Banka je zároveň spokojená s aktuálním neceněním australského dolaru. Australský dolar reagoval na zasedání centrální banky posílením na nejvyšší úrovně z minulého týdne.

Akcie a Komodity

Akciové trhy jsou stále sevřeny nervozitou kolem obchodních válek, nicméně ta by mohla tento týdne polevit, jak již naznačuje sentiment na akciových trzích začátek týdne. Akciový index VIX pomalu klesá k 11 bodům a pomáhá tak akciovým indexům abys připisovaly další zisky. Minulý týden Donald Trump pohrozil zvýšením plánovaných cel na objem zboží v hodnotě 200 mld. dolarů, čímž chce dostat čínské zastupitele k jednacímu stolu o novém vylepšeném obchodním vztahu. Čína pohrozila vlastním protiopatřením v podobě vlastních cel v rozmezí 5-25% na zboží v hodnotě 60 mld. dolarů. Právě kvůli hrozbám z minulého týdne, který musí obě strany nejdříve projednat, lze očekávat klidnější obchodování na akciových trhů bez zásahů americké administrativy.

Dnešním dne zároveň vchází v platnost různé ekonomické sankce, které se chystají uvalit Spojené státy na Irán. To vnímá poměrně pozitivně především trh s ropu, který si připisuje menší zisky v očekávání výpadku na straně nabídky. Sankce, které se chystá USA uvalit na ostatní státy, které budou odebírat ropu z Iránu, by měly vejít v platnost až v listopadu.

Dnešní fundamenty:

Začátek dnešní seanci již nabídl většinu z důležitějších fundamentů, včetně zasedání australské centrální banky. Odpoledne již nejsou na programu žádné výraznější fundamenty. V 16:00 bude zveřejněno v Kanadě Ivey PMI.

Svůj vlastní směr si hledá poměrně dlouho australský dolar. Na 4 hodinovém grafu se dokonce začal v oblasti konsolidace vytvářet formace symetrické trojúhelníku, který by mohl po pozitivním komentáři centrální banky uzavřít nad horní hranou a pokračovat v dnešním rostoucím trendu. Dlouhodobě však sázíme spíše na americký dolar, který by měl být na páru AUDUSD silnější.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti