Ranní analýza: Dolar zůstává silnější, EURUSD se blíží důležitému supportu

Týden velmi bohatý na fundamenty, makrodata a politická vyjádření zakončil fundament v podobě zveřejnění dat z amerického trhu práce. To však ovlivnilo především obchodování na dolarových měnových párech. Ani akciové a komoditní trhy nezůstaly pozadu a dokázaly zpestřit páteční seanci.

Forex

Hlavní událostí pro devizové trhy byl již zmíněný NFP report o zaměstnanosti a investory zajímala především reakce amerického dolaru, který se přibližuje supportu na úrovni 1.1511, která reprezentuje letošní minima. Očekávání nebyla tak velká vzhledem k velmi dobré kondici amerického trhu práce, který podporuje růst domácí ekonomiky. Podle NFP reportu o zaměstnanosti se ekonomice podařilo za červenec vytvořit 157 000 pracovních míst. Jednalo se o lehké zklamání, jelikož většinové očekávání bylo na 193 000 pracovních míst. Pozitivně však dopadla revize původního reportu z 213 000 na 248 000 pracovních míst. Růst mezd si také udržel své tempo, když mzdy rostly meziročně na 2,7% a vyrovnaly tak očekávání. Míra nezaměstnanosti podle očekávání klesla z 4% na 3,9%. Smíšená čísla z reportu, která dopadla možná trochu negativně, se však nijak neprojevila do vývoje na americkém dolaru, který si udržel své pozice z předchozích seancí. Lepšící se fundamentu v Eurozóně se zatím neprojevuje do vývoje na trhu EURUSD, zato se projevuje rozdílná politika obou centrálních bank. FED, který utahuje svou měnovou politiku zvyšováním sazeb, redukováním bilanční sumy podporuje v růstu americký dolar, přičemž ECB dělá pravý opak. Nás náhled na EURUSD zůstává i nadále shortový.

Akcie a Komodity

Koncem minulého týdne ztratil čínský trh svůj status druhého největšího akciového trhu. S tím je spojený především masivní odliv zahraničního kapitálu z čínského trhu do bezpečnějších aktiv, nebo aktiv jako americké akcie, které stále nabízejí zajímavý výnos. Za další vlnu výprodejů může hrozba ze strany americké administrativy ohledně zvýšení původně plánovaných cel na zboží o objemu 200 mld. dolarů z 10% na 25%. Nijak trhům nepomohla ani reakce čínské strany a přichystání vlastních dovozních cel v rozmezí 5-25% na americké zboží v hodnotě 60 mld. dolarů. Čínské akcie po konci čtvrteční seance dosahovaly hodnoty 6,09 bilionu dolarů. V porovnání s japonským akciovým trhem, který pomyslně přeběhl ten čínský, dosahoval po uzavření seance hodnoty 6,16 bilionu dolarů. Akciové trhy v USA se drží pozitivního sentimentu z minulého týdne, kdy akcie Applu rostly na historická maxima, a společnost dosáhla kapitalizace 1 bilion dolarů.

Po páteční korekci na ropě, začínají být opět aktivnější býci, když přišla na trhy zpráva ohledně produkce Saudské Arábie. Ta za červenec klesla o 200 000 barelů denně na 10,29 milionů barelů denně. Výpadky produkce některých členů kartelu OPEC zapříčinily pokles produkce v červenci o 1,1 milionu barelů a to i přes dohodu o zvýšení produkce až o 1 milion barelů.

Dnešní fundamenty:

Dnešní seanci se tradičně vyhnou fundamenty a celý následující týden bude na fundamenty o něco chudší.

Nejen na trhu EURUSD se utvořila zajímavá formace symetrického trojúhelníku, ale i na dalším dolarovém páru, konkrétně EURJPY. Ten se v pátek dočkal svého proražení, což nám naznačuje převahu prodejců v trhu. Pokud jste nebyly zrovna u trhu a nestačily průraz zobchodovat, další příležitost může být při pullbacku k úrovni 129.192.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst