Ranní analýza: Dolar pokračuje v korekci, indexy zpevňují

Zveřejnění výsledků voleb v USA nakonec přineslo očekávanou volatilitu a to především na dolarových párech. Americké akciové indexy vnímají zveřejnění výsledků pozitivně a pokračují v pozvolném růstu.

Forex

Na devizovém trhu se celou včerejší seanci vyčkávalo na zveřejnění výsledků amerických voleb. Ty konec přinesly na trhy zvýšenou volatilitu podle očekávání, ovšem bez žádného nástupu výraznějšího trendu. Volby nakonec dopadly podle očekávání. Republikáni podle propočtů amerických medií udrželi většinu křesel v Senátu. Sněmovnu reprezentantů naopak většinově obsadili demokraté. Demokraté také byli úspěšnější v guvernérských volbách, kde prozatím připravili republikány o čtyři státy. "Dnes v noci fantastický úspěch. Díky všem!" napsal Trump na twitteru. Výsledky s největší pravděpodobností nemění nic na dosavadní zahraniční politice USA, tudíž i změně kurzu obchodních válek. Britská libra dnes skokově posílila, když britský ministr pro brexit ukázal reportérům zdvihnutý palec jako symbol pozitivního východiska na klíčovém jednání s právníky. Britská libra sebou táhla také evropskou měnu, která místy posilovala a dnes ráno je také silnější. V reakci na výsledky voleb dnes dopoledne mírně oslabuje americký dolar a pokračuje tak v korekci předchozích zisků, kdy atakoval několikaměsíční maxima. Pozitivní data z novozélandského trhu práce dorazila na trhy ještě včera večer a pomohla tak rizikové měně ke zpevnění. Zaměstnanost rostla o 1,1% mezi kvartálně, míra nezaměstnanosti klesla na 3,9%, očekávání bylo na 4,4%.

Akcie a Komodity

Akciové indexy v USA po uzavření burzy v USA nakonec nezaznamenaly tak zvýšenou volatilitu jako devizové trhy, výsledky voleb však v pre-marketu vnímají pozitivně a zatím rostou. Dnes dopoledne také razantně roste německý akciový index DAX a ostatní evropské indexy. Index volatility VIX od zveřejnění výsledků klesl pod 18 bodů a nervozita na trzích částečně způsobena čekáním na výsledky voleb tak z investorů pomalu padá.

Na komoditním trhu jsme se ničeho nového nedočkali. Ropa se ponořila do ještě větších ztrát poté, co Spojené státy udělily několika zemím výjimku od sankcí za dovoz iránské ropy. Ropné investory tak nyní nejvíce straší příliš velké množství ropy na trhu, což následně tlačí ceny ropy na nižší úrovně. Zatím vše nasvědčuje tomu, že rok 2018 nebude pro ropu celkově tak úspěšný, jako například prvních devět měsíců.

Dnešní fundamenty

16:00 Ivey PMI v Kanadě. V 16:30 americké zásoby ropy. V 21:00 Zasedání novozélandské centrální banky, sazby.

Trh dne

Britské libře se zatím daří sbírat zisky a to i navzdory nejistotě o podobě Brexitu. Právě slábnoucí americký dolar je hlavním důvodem proč libra posiluje již třetí den v řadě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.04.2019

08:07

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti

18.04.2019

17:18

Fundament v Evropě se nadále zhoršuje poté, co dnes dopoledne byly zveřejněny PMI členský státu eurozóny. Především nálada ve výrobním sektoru se nelepší a pod tlak se dostává euro.

Podrobnosti

18.04.2019

10:06

Akciové indexy zkorigovaly zisky za 2 týdny a index S&P 500 se již obchoduje pod úrovní 2900. Měnový pár EURUSD se stále neodhodlal na ani jednu stranu od úrovně 1.13. Ropa WTI odevzdala úterní zisky a vrátila se pod 64 dolarů.

Podrobnosti