Ranní analýza: Dolar opět silnější, EURUSD pod 1.15

Dolar si včera připravoval půdu na to, co bylo nevyhnutelné a to proražení úrovně 1.15 na měnovém páru EURUSD. Pomohly mu k tomu geopolitická rizika a silnější americký dolar se projevuje na většině z měnových párů. Pod prodejním tlakem se zároveň ocitly akciové trhy.

Forex

Včera dopoledne vše nasvědčovalo další klidnější seanci na devizových trzích, ovšem později se přidaly na trh geopolitická rizika, na kterých vydělával především americký dolar. Již včera uvalila administrativa Spojených států čerstvé ekonomické sankce na Moskvu, poté co americké tajné služby přišly se zprávou, že za útoky nervově paralytickým jedem Novičok na ruského agenta Skripala v Británii podniklo Rusko. Na zprávu reagoval negativně především ruský rubl, který se propadl na nejnižší úrovně za 2 roky. Sankce by měly být namířeny ve dvou vlnách, přičemž první vlna by se měla týkat obchodní výměny a finančních transakcí a druhá vlna by snížila úroveň diplomatických styků, nebo by zakázala ruské společnosti Aeroflot provozovat lety do USA. Dlouho na sebe nenechala čekat ani reakce Ruska, kteří vnímají nové americké sankce za vyhlášení obchodní války a jsou připraveny přijmout vlastní opatření. Rostoucí geopolitická rizika tedy opět nutí investory k přesunu kapitálu do amerických dluhopisů, což pomáhá zhodnocovat hodnotu amerického dolaru.  

Evropské měně na páru s americkým dolarem nepomohla ani ECB. Banka vyjádřila především své obavy ze slábnoucí turecké liry a jejím vlivu na evropské banky. Za poslední rok ztratila turecká lira více jak 30% na základě obrovských fiskálních stimulům, vysoké inflaci, deficitu na běžném účtu a to i navzdory dvojitému zvýšení úrokových sazeb od centrální banky, která aktuálně ztrácí na své nezávislosti kvůli zvýšeným pravomocím prezidenta Erdogana.

Pod prodejním tlakem se ocitly plošně všechny měny proti americkému dolaru, který opět demonstruje svou sílu na devizových trzích. Dnes jsme tedy svědky proražení zajímavých supportů a rezistencí, kdy dnes bude důležité především, zda se podaří trhům aktuální úrovně udržet.

Akcie a Komodity

Geopolitická rizika dostaly pod tlak i akciové trhy, kdy se včera například americký akciový index S&P 500 již přibližoval na 0,5% od historických maxim. Pod prodejním tlakem jsi evropské akciové trhy, zatímco čínské akciové trhy dokázaly během včerejší seance uzavřít výše, kdy je táhly především jednotlivé sektory. Index volatility VIX se mezitím vrátil zpět k blízkosti 12 bodů, kde byl naposledy začátkem týdne.

Dnes dopoledne pokračuje v medvědím pohybu také ropa, která je stále v obavách klesající poptávky po ropě v době kdy eskalují obchodní války. Ropu drží před výraznějším propadem americké sankce na Irán, které mohou vyvolat paniku na druhé straně a to straně nabídky, kdy by trhu mohl chybět více jak 1 mil. barelů denně.

Dnešní fundamenty:

10:30 dorazí na trhy čerstvá data britského růstu HDP. V 14:30 je na programu nejzajímavější fundament týdne a to americká inflace a data z kanadského trhu práce.

Pod velmi silný support na úrovni 1.1511 se dostal měnový pár EURUSD a nyní bude zásadní, zda se podaří medvědům úroveň během dnešní seance udržet. Důležité bude dnes, jak bude probíhat otevření americké burzy a reakce na důležité fundamenty za oceánem.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst