Ranní analýza: Dolar od rána pod silným tlakem, dnes zasedá BoE

Americký dolar koncem včerejší a hlavně začátkem dnešní seance ztrácí a přichází tak očekáváná korekce po několika růstových seancích. Ropa Brent neudržela úroveň 75 dolarů za barel a opět ztrácí. Akciové trhy se začínají stabilizovat, úroveň rizikových přirážek pomalu klesá.

Forex

Na devizových trzích proběhla včera poměrně volatilní seance, kde se nejzajímavějšími pohyby prezentovala britská libra. Ta včera výrazněji posilovala a to navzdory rostoucímu americkému dolaru. Mohla za to série pozitivních zpráv o Brexitu a to nejdříve vyjádření hlavního vyjednavače pro Brexit, že dohoda bude do 21. listopadu a poté zpráva, že obě strany dospěly k předčasné dohodě o finančních službách. Britská libra posiluje zatím i dnes dopoledne a táhne sebou ostatní měny proti americkému dolaru. Z fundamentů dnes byl zveřejněn odhadu růstu inflace v eurozóně. Ta by podle očekávání měla růst na 2,2% a jádrová by měla překonat 1% hranici a růst na 1,1%. inflace tak zatím potvrzuje slova M. Draghiho, že ke konci roku zrychlí. Euru to pomohlo k menším ziskům, to se ovšem pod tlakem dolaru dostalo na nižší úrovně. Odpoledne byl zveřejněn růst kanadského HDP, to za srpen přidalo nad odhadu 0,1%, meziročně pak 2,5%, očekávání bylo na 2,4%. Kanadský dolar posiluje až dnes ráno a to především kvůli slábnoucímu americkému dolaru.

Akcie a Komodity

Akciovým trhům se prozatím daří pokračovat v umazávání ztrát a nervozita na trzích pomalu upadá. Hovoří o tom hodnota indexu volatility VIX, který klesl až k 20 bodům. Prozatím nejsem svědky výraznějších výkyvů a indexy si udržují včerejší zisky. Žádné nové fundamenty zde také nebyl zveřejněny, stále pokračuje výsledková sezona, kde se nic zásadního nezměnilo a firmy ve většině případů porážení očekávání.

Na komoditním trhu neudržela včerejší tlak ropa a dostala se až pod 75 dolarů v případě ropy Brent. Zásoby ropy v USA opět rostly o 3,2 milionů barelů, očekávání však bylo na 4,1 milionech. Prodejní aktivita na ropě se nedočkala reakce v podobě odmítnutí nižších cen a došlo k jejich akceptování. Proto lze očekávat, že se ropa v nejbližší době z nižších úrovní nepodívá. Po delší době opět roste zlato a to primárně kvůli slabšímu dolaru.

Dnešní fundamenty

10:30 bude zveřejněno výrobní PMI v Británii. V 13:00 zasedán Bank of England. V 13:30 bude mít projev Mark Carney. V 15:00 výrobní PMI v USA.

Trh dne

Britská libra otáčí trend a od rána nastal razantní pohyb kupců. Proti takto silnému trendu se nemusí vyplatit vstupovat a právě naopak čekat na zpětnou reakci do úrovní, kde lze vidět aktivitu kupců. V grafu jsou vyznačeny úrovně, kde lze očekávat opětovnou reakci nakupujících.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti