Ranní analýza: DAX se drží nad 12 000, GBP a AUD ztrácí

Americký akciový trh si polepšil a zastavil krátkodobý výprodej z minulého týdne. Hlavní zprávou bylo odložení zavedení cel na evropské automobily. EURUSD se vrátilo nad úroveň 1.12, zatímco libra je nejslabší za poslední 2 měsíce. Růst na ropě WTI nad 62 dolarů pomohl ke zpevnění na kanadském dolaru.

Forex

Míra zaměstnanosti, na které staví svůj výhled pro úrokové sazby australská centrální banka, dnes ráno rostla na 5,2%. Zaměstnanost sice rostla o 28 400 pracovních míst, australskému dolaru to však příliš nepomohlo a dostal se pod prodejní tlak. Pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v Austrálii se tak po dnešních datech výrazně zvýšila. Včerejší zpráva o odložení zavedení cel na evropské automobily v USA pomohl euru, které do té doby bylo pod tlakem kvůli rostoucí nejistotě z Itálie a Německa. EURUSD krátkodobě zpevnil nad cenovou úroveň 1.12, kde však nenašel další kupce, ale i začátkem dnešní seance drží většinu svých zisků nad psychologickou úrovní. Od začátku minulého týdne se vůbec nedaří britské libře. Horší data z trhu práce a očekávání, že britská premiérka opět neprosadí svůj brexitový plán podporují domněnku, že se brzy chystá její rezignace. Z ostatních devizových trhů se poměrně dařilo kanadskému dolaru, který zpevňoval v reakci na silnější ropu, která včera rosta v případě WTI nad 62 dolarů za barel.

Akcie a Komodity

Zmírnění obchodního tlaku mezi USA a EU včera pomohlo především evropským akciovým indexům, kde se například německý index DAX vrátil zpět nad cenovou úroveň 12 000. Dařilo se také americkým akciovým indexům, růst však utlumily nové obavy z vývoje jednání mezi USA a Čínou. Trump vyhlásil mimořádné nebezpečí nad hrozbami o americké technologie. Akciový trh zůstává i nadále mírně nervózní a bude potřebovat k růstu zmírnění některých obav kolem mezinárodního obchodu. Včerejší horší data maloobchodu a známky ochlazující americké ekonomiky k růst akcií příliš nepomáhají.

Rostoucí napětí na Blízkém východě podpořilo v růstu cenu ropy, a to navzdory růstu amerických ropných zásob o více jak 5 mil. barelů. Nabídku ropy ovlivňuje nejen nejistota kolem Iránu a Venezuely, ale také otázka, jestli OPEC bude pokračovat ve stávající produkční politice i v druhé polovině roku.

Dnešní fundamenty

14:30 stavební povolenky a filadelfský FED index v USA. V 17:15 bude mít projev guvernér BoC Poloz.

Trh dne

GBPUSD pokračuje v prodejní aktivitě a prozatím trh nedal šanci spekulantům na růst trhu. Bezesporu je tak lepší spekulovat spíše na pokles trhu a to na klíčových úrovních do pullbacku dle technické analýzy, jako jsou například vyznačené rezistence.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.08.2019

17:05

Soupis těch nejzásadnějších markoekonomických dat na nadcházející týden. Především musí investoři věnovat zvýšenou pozornost středečnímu zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu nebo dalším číslům z německého průmyslu. 

Chci číst

20.08.2019

17:00

Zítra nás kromě zveřejnění změny zásob US ropy čeká také FOMC minutes.
Chci číst

20.08.2019

10:39

Čína snížila dle očekávání svou referenční úrokovou sazbu a podle všeho se nejedná o jednorázový stimul. Investoři na celém světě nyní vyhlížejí další kroky FED a FOMC.

Chci číst