Ranní analýza: Britské makro libře nepomohlo, EURUSD zpět pod 1,16

Americký dolar se vrátil zpět ke sbírání zisků, když navázal na pozitivní markodata z konce minulého týdne. Konkrétně se jednalo o americká data z trhu práce. Své ztráty zastavila také ropa nebo americké indexy, ačkoliv nervozita na trzích nijak nepolevila a index volatility VIX se stále drží na zvýšených úrovních.

Forex

Konec minulého týdne poznamenaly odpolední makro zprávy z Ameriky. Konkrétně data z trhu práce v USA a Kanady. Konkrétně data z USA dopadly velmi dobře, které naznačují, že americký trh práce se dostává ke svým limitům. V USA se podařilo za srpen vytvořit nových 201 tis. pracovních míst, což bylo 10 tis. nad očekávání. Míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na 3,9%. Co však zajímalo trhy a investory nejvíce byl růst mezd. Ten nedokázal již delší dobu překonat očekávání a stagnoval na 2,7%. Dnešní zveřejnění bylo velmi pozitivní výjimkou, když mzdy rostly za srpen meziročně na 2,9%. To je velmi pozitivní výsledek a potvrzení, že by měly dorazit inflační tlaky, které zajistí postupný růst úrokových sazeb.

Ve stejný čas byla zveřejněna data z kanadského trhu práce, ty však dopadly trochu hůře. Ekonomice se vymstil minulý měsíc nárůst pracujících na částečný úvazek. Za srpen totiž přišla o 92 tis. pracovních míst, dohromady ztratila ekonomika 51 tis. míst. Míra nezaměstnanosti rostla z 5,8% na 6%. Kanadský dolar reagoval na zprávy oslabením a ve stínu silnějšího dolaru pro něj neodpadl minulý týden příliš dobře a nejdůležitější událostí bude dohoda NAFTA.

Akcie a Komodity

Akciový trh zůstává pod lehkým tlakem, zatímco přetrvává nejistota ohledně eskalace obchodních válek. Dodavatelé součástek pro společnost Apple ztratily na burze několik procent poté, co Donald Trump řekl, že společnost může vyrábět své produkty v USA, pokud se chce vyhnout dovozním clům. Společnosti již oznámila obchodním zmocněncům USA, že další eskalace obchodních válek pravděpodobně bude mít dopad na ceny několika výrobků.

Dnes ráno opět roste ceny ropy a to kvůli několika americkým energetickým společnostem, které opět uzavřely několik ropných plošin a zároveň snížily produkční výhled. Ropě pomáhají i blížící se americké sankce na iránský obchod s ropou. Většina zemí již začala snižovat importy iránské ropy, ačkoliv Indie nebo Čína již naznačily, že budou pravděpodobně pokračovat v importech.

Dnešní fundamenty

Vše důležité se dne již odehrálo v dopoledních hodinách. V 1:50 byl zveřejněn růst HDP v Janposnku za 2Q, to by mělo podle posledního průzkumu růst o 0,7%. V 10:30 dorazilo několik dat z Británie, včetně růstu HDP za červenec, které rostlo nad očekávání o 0,3%. Výrobní produkce naopak klesla o 0,2%. Průmyslová produkce také zklamala, když rostla desetinu procenta pod očekávání pouze o 0,1%. Reakce britské libry zatím zůstává velmi slabá.

Trh dne

Během páteční seance se za pomoci amerických makrodat dostal z konsolidace australský dolar. Ten je na páru s americkým dolarem pod silnějším prodejním tlakem a náhled na něj zůstává shortový. Nejideálnější je nyní vyhledávat obchody do shortu, k čemuž může pomoci fibonacciho posloupnost se zajímavým pullbackem k úrovni 0.7128.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti

15.11.2018

16:43

Čtvrteční seance se opět točila především kolem britské libry, která výrazně ztrácela kvůli novinkám o brexitu. Druhý den po sobě se snaží stabilizovat ropa a umazat výrazné ztráty. Akciové indexy s otevřením americké seance pokračují v korekci.

Podrobnosti