Ranní analýza: Britská libra pokračuje v odepisování zisků, ropa WTI zpět nad 63 dolary

Na devizových trzích další seanci ztrácela britská libra a to především z politických důvodů. Navzdory přetrvávajícímu napětí kolem obchodních válek včera výrazně rostly akcie a potvrzují velmi dobrou náladu investorů a důvěru v dosažení dohody, zároveň byly zveřejněny některé lepší výsledky v USA. Ropa WTI dnes dopoledne zpevňuje nad 63 dolarů za barel a umazal tak definitivně ztráty za poslední dva týdny.

Forex

Dění na devizových trzích včera doprovázel silnější americký dolar, který rostl díky lepší datům z USA a růstu amerických výnosů. Konkrétně pozitivně překvapily stavební povolenky, které rostly nad očekávání o 0,6%. Lépe dopadl také Filadelfský FED index, ten rostl na 16,6 bodů, odhad byl na 10 bodech. Index amerického dolaru dosáhl dvoutýdenních maxim mimo jiné díky lepším datům z trhu práce, který by měl nadále podporovat ekonomiku v expanzi. K růstu mu také pomohla slabost evropských měn eura a britské libry. Obou měnám se nedařilo převážně z politických důvodů. Euru kromě politické nejistoty z Itálie nepomáhají ani slabé ekonomické fundamenty. Británie čelí potencionálně neuspořádanému výstupu z EU, zatímco britské premiérce Therese Mayové se nedaří prosadit její dohodu v parlamentu. Zároveň se chystá její rezignace a to dříve jak do konce června i v případě, že prosadí brexitovou dohodu. Slabší zůstává také australský dolar, nedařilo se kanadskému dolaru a to navzdory silnější ropě.

Akcie a Komodity

Politické dění mezi USA a Čínou zůstává téma číslo jedna i nadále, ačkoliv zprávy z Číny týkající se neochoty dále vyjednávat pokud nebudou Spojené státy brát vážně požadavky Číny, neohrozily včerejší růst akciových indexů. Hlavní akciové indexy měly včera v zádech silné korporátní výsledky společností Walmart a Cisco Systems. Dnešní seanci ovlivní nejen dění kolem USA – Číny, ale také data spotřebitelského sentimentu v USA. Na pozitivní vlně se drží i evropské akciové indexy, kde DAX přidal přes 200 bodů.

Na komoditním trhu pokračuje v umazávaní ztrát ropa, a to díky rostoucí nejistotě z Blízkého východu kolem výpadků dodávek na trh. Iránské hnutí se přiznalo k útokům drony na dvě saudské ropné stanice.

Dnešní fundamenty

11:00 Inflace v eurozóně. V 16:00 Spotřebitelský sentiment v USA.

Trh dne

Kanadský dolar včera pod tlakem silnější amerického dolaru ztrácel a to navzdory rostoucí ceně ropy. Včerejší nástup kupců tak nabízí několik příležitostí pro vstup do dlouhé pozice.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.08.2019

15:51

Obchodní bilance v eurozóně pozitivně překvapila a rozdíl mezi vyvezeným zbožím a dovezeným zbožím byl vyšší, než se předpokládalo. Hodnota 20.6B se řadí mezi nadprůměrné výsledky v posledních pěti letech.

Podrobnosti

16.08.2019

09:20

Sankce prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele zvyšují poptávku po Ruské ropě. Ropa WTI balancuje na longové trendline a její proražení brzdí snižující se strach z recese.

Podrobnosti

16.08.2019

08:00

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti