Ranní analýza: Americký dolar roste díky rostoucím výnosům, dnes jsou zavřené banky v USA a Kanadě

Konec minulého týdne ovlivnilo odpolední vyhlášení amerických a kanadských dat z trhu práce. Zvýšenou volatilitu jsme mohli pozorovat na devizových ale i akciových trzích, které byly nervózní z růstu výnosů z amerických dluhopisů.

Forex

O volatitlitu na devizových trzích se postaralo především zveřejnění amerických NFP a růstu mezd.  Americký trh práce však nepotvrdil svou velmi dobrou kondici a především vinou hurikánu Florence dokázala v září vytvořit pouze 134 000 pracovních míst. Očekávání trhu přitom bylo na 185 000. Co však zajímalo investory mnohem více, než samotné NFP, byl růst mezd, který by mohl akcelerovat na úrovně, které by v kombinaci s rostoucími výnosy mohly spustit výraznější růst inflace a dostat pod tlak akciové trhy. To se však nestalo a mzdy podle očekávání zpomalily svůj růst meziročně na 2,8%. Pozitivně však dopadla míra nezaměstnanosti, která klesla na 3,7%, což je nejnižší nezaměstnanost za 48 let a překonala většinový konsenzus na 3,8%. Fundamentálně se pro americký dolar nic nemění a ten dnes dopoledne pokračuje v ziscích.

Souběžně s americkými daty z trhu práce byly zveřejněny data z Kanady. Tam se očekával lepší výsledek a to především kvůli horším výsledkům za minulý měsíc, kdy ekonomika ztratila 51,6 tis. pracovních míst. Nakonec se kanadské ekonomice podařilo v září vytvořit 63 300 pracovních míst a překonaly tak více jak dvojnásobně konsenzus na 25 000. Míra nezaměstnanosti podle očekávání klesla na 5,9%.

Akcie a Komodity

Zvýšenou volatilitu zaznamenaly také akciové trhy, které se odpoledne dostaly opět pod silnější prodejní tlak. Částečně to lze dát za vinu růstu z amerických výnosů, které v případě desetiletých splatností rostly na nejvyšší úrovně za 7 let. V růstu pokračují i začátkem nového týdne, kdy se pohybují kolem úrovně 3,233%. Na akciových trzích tedy opět roste nervozita, což značí i index volatility VIX, který je aktuálně nad 16 body, což je nejvíce od poloviny srpna. Obchodování na akciových trzích může být v následujících dnech mnohem rizikovější.

Na slabší dolar pochopitelně reagují drahé kovy, kdy se zlato opět dostalo pod prodejní tlak a dlouhodobě se tak pohybuje v široké oblasti konsolidace. Ropa Brent dnes otevřela prodejním gapem a přes dopoledne se dostala pod 83 dolarů za barel, což lze dávat za vinu technické korekci, kdy býkům dochází síla a předávají pomyslný štafetový kolík medvědům, sentiment na ropě se však nezměnil a náhled zůstává dále longový.

Dnešní fundamenty

Dnes není na programu zveřejnění žádných důležitých dat a zároveň jsou dnes zavřeny banky v Kanadě a USA.

Trh dne

Česká koruna nedokázala reagovat na zvýšení úrokových sazeb a proti americkému dolaru ztrácí. Zpevnit pozice se koruně nepodařilo ani téměř dva týdny po zasedání ČNB a dnes silnější dolar pravděpodobně bude mít sílu nastavit následný trend. Od začátku měsíce je však USDCZK v konsolidaci, kdy bude důležité, na jakou stranu se podaří její hranu prorazit.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti