Ranní analýza: Akcie neudržely nervozní situaci, dnes americká inflace

Nervozita na finančních trzích včera pravděpodobně dosáhla včera svého vrcholu, kdy se pod silný prodejní tlak dostaly americké akciové indexy v čele s indexem S&P 500. Na negativním sentimentu se také svezla ropa a americký dolar, čehož využily drahé kovy a začaly zpevňovat.

Forex

Na devizovém trhu včera slabšího amerického dolaru dokázaly využít především evropské měny euro a britská libra. Nervózní situace pochopitelně využil také japonský jen, který doplatil na nálepku bezpečného přístavu a včera proti dolaru výrazně zpevnil. Ačkoliv výrazně vrostla averze k riziku, své zisky dokázal nalézt také australský dolar jakožto rizikovější měna. Jediný kdo nedokázal zatím využít slabšího amerického dolaru je kanadský dolar, ten ztrácí a to i navzdory nedávné dohodě o podobě obchodních vztahů mezi USA a Mexikem.

Z včerejších fundamentů neměl žádný výraznější dopad na vývoj finančních trhů. V 10:30 byla zveřejněna průmyslová produkce v Británii, která meziročně rostla o 1,3%, očekávání bylo na 1%. Obchodní bilance v Británii rostla na 11,2 mld. a HDP za srpen nerostlo ani o desetinu procenta, očekávání přitom bylo na 0,1%. Smíšená data dostala libru pod mírný tlak, ta ovšem poté reagovala na slabší dolar a začala zpevňovat na úrovně z konce září.

Akcie a Komodity

Hlavní včerejší událostí byl však výprodej na akciových trzích, který měl podobnou příčinu jako únorová korekce a to růst výnosů z amerických dluhopisů. Na investory včera padla naakumulovaná nervozita z dopadu vyšších sazeb na výnosnost akcií a ty se dostaly do silného prodejního tlaku, kdy ztráty odpovídají druhé největšímu jednodennímu propadu od únorové korekce. Opět se očekává, že by se mělo jednat o jednorázovou akci, která není podpořena žádným fundamentem. Americké výnosy mezitím začaly mírně klesat, jelikož se několik investorů rozhodlo nakupovat americké dluhopisy. Index volatility VIX se dostal až nad 23 bodů a pokračuje v růstu a nadále je třeba věnovat dění na akciových trzích zvýšenou pozornost, stejně jako v únoru může přijít druhá, menší vlna výprodejů.

Negativní sentiment také dolehl na trh s ropou, která se včera ocitla pod prodejním tlakem a Brent se dostal z 85 dolarů až pod 82. Dnes nás čekají americké zásoby ropy, které budou zajímavé také kvůli hurikánu, který nyní straší v Mexickém zálivu.

Dnešní fundamenty

11:00 bude mít projev guvernér BOE Mark Carney. V 14:30 bude zveřejněn nejočekávanější fundament týdne, americká inflace.

Trh dne

Díky rostoucí nervozitě dokázala posílit japonský jen, který nyní nabízí zajímavé vstupy do obchodů short s myšlenkou zapojení prodejců a hájení dosavadních pozic. Podle fibonacciho posloupnosti prodejní aktivity je zajímavá rezistence na úrovni 112,62, kde je zároveň formace pullback. Na úrovni 113,15 je začátek prodejní aktivity, což také tvoří silnou rezistenci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti