Ranní analýza: Akcie jsou opět atraktivní, Ropu a dolar ovládli prodejci

Americký dolar pokračuje ve ztrátách, které prohloubil dnes ráno, když otevřel na indexu amerického dolaru velkým prodejním gapem. Kvůli včerejší zprávě o růstu nabídky ropy na trhu se ropa dostala pod prodejní tlak, který zastavila až včera večer a dnes dopoledne konsoliduje na podobných úrovních.

Forex

Včerejší seance byla především o plánovaných fundamentech a to zasedání evropské a britské centrální banky spolu se zveřejněním amerického růstu inflace. OD zasedání centrálních bank se nic nečekalo vzhledem k velmi průhledné měnové plotice obou bank, nicméně americká inflace mohla nabídnout zajímavější překvapení. Konkrétně zasedání britské centrální banky nepřineslo žádné překvapení a odpovídala tomu i reakce britské libry. Úrokové sazby zůstaly beze změny, na čemž se shodli jednomyslně všichni členové bankovní rady.

Zasedání ECB a následný komentář M. Draghiho opět přinesl na trhy spíše zklamání, když guvernér centrální banky zopakoval projev starý již téměř rok s pozměněním 2-3 vět. Draghi opět zopakoval, že nízké sazby jsou potřeba k udržení ekonomického růstu. Nedostavila se ani změna ohledně úrokových sazeb, které by měly zůstat na aktuálních úrovních dlouho po skončení kvantitativního uvolňování. Draghi se nevyjádřil ani k refinancování aktiv nakoupených během QE. Upraven byl růst HDP a to pro rok 2018 a 2019 o jednu desetinu procenta dolu. Růst inflace by měl být pro rok 2018, 2019 a 2020 shodný na 1,7%. Zasedání ECB tedy opět beze změny a opatrnost banky pokračuje i nadále.

Fundamentem, který měl potenciál způsobit na trzích zvýšenou volatilitu a nakonec i potvrdil svou sílu, byl růst americké inflace. Inflace v USA za srpen meziročně zpomalila na 2,7%, jádrová na 2,2%. Jednalo se o horší, než očekávané zpomalení, nicméně reakce trhu nebyla příliš výrazná. Zpomalení inflace by nemělo ohrozit rozhodnutí CB zvýšit sazby na zasedání banky přespříští týden a v prosinci.

Akcie a Komodity

Na zpomalení inflace reagovaly akciové trhy, které se dostaly zpět do býčího trendu a akciový index S&P 500 se opět pokusí atakovat historická maxima. Akciovému trhu pomohly i ostatní zprávy a to další kolo obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou, které iniciovala administrativa Spojených států, a mělo by se konat v následující několika týdnech. Indexy rostly také v pozadí zisků velké technologické pětky, včetně společnosti Amazon a Apple.

Již dříve informovala agentura Reuters, že Indie povolila tamním rafinériím odebírat iránskou ropu i přes americké sankce. Včera dorazila zpráva, že indické rafinérie omezí importy z Iránu o polovinu mezi měsícem září a říjen. Zároveň nabízené množství ropy se dostalo na historická maxima, konkrétně na 100 milionů barelů denně. Ropa se po atakování maxim z minulého týdne opět dostala do korekce, WTI se obchoduje za 68,80, Brent za 78,50.

Dnešní fundamenty

V 12:00 bude mít projev guvernér britské CB Mark Carney. V 14:30 uzavřou týden maloobchodní prodeje v USA.

Trh dne

Horší výsledky včerejší inflace dostaly opět do býčího trendu evropskou měnu proti americkému dolaru. Ačkoliv fundamentálně nemá euro na podobných úrovních co dělat, nelze se ubránit dojmu, že býci na euru jsou stále aktivní a krátkodobě lze uvažovat obchody long. V grafu jsou vyznačené úrovně, které by mohli zafungovat jako rezistenci při případném pullbacku zpět.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy