Psychologie obchodníka

Psychologie je velmi důležitá pro naše obchodování. K lepšímu dosažení cíle bychom měli dodržovat těchto 10 pravidel:

 • Sebeanalýza
 • Zlepšovat schopnost koncentrace
 • Vyhledávat obchody s nízkým rizikem
 • Vyhledávat a vyčkávat na co nejlepší podmínky pro obchod
 • Spustit předem plánovaný obchod, tak jak jsme si ho naplánovali, beze změn.
 • Schopnost sledovat trh bez emocí
 • Ukončit obchod podle plánu
 • Schopnost zpracovat výsledky obchodu, zapsat do deníku a vyhodnotit.
 • Pravidelná kontrola obchodního systému a vylepšování
 • Vedení obchodní deníku.
   

Jak pracovat se sérií ztrát

Každého obchodníka potká na cestě za vysněnou dlouhodobou profitabilitou nějaké úskalí, které je třeba překonat. Jednou z takových překážek je i série ztrát, jenž otřásá s obchodníkovo psychikou. V tomto článku si proto ukážeme, jak s touto nepříjemnou fází pracovat.

Krok 1: Přiznat si problém

Jedním z klasických problémů začátečníka je namlouvání si, že není problém ve vlastním přístupu k obchodům, ale v trzích. Tedy, že za ztrátové období může kondice trhů. Pokud se obchodník dostane do situace, kdy není schopen na trhu vydělat peníze a jeho plán nevyhovuje tržním podmínkám, pak je potřeba si přiznat, že je někde problém. V této fázi by měl obchodník na nějakou dobu opustit trhy a snažit se identifikovat problém.

Krok 2: Uznat neporozumění trhům

Není vůbec ostuda si přiznat, že nerozumím trhům. Takováto sebekritika je krokem kupředu a může zásadně pomoci v dalším rozvoji. Pokud se vám zdá chování trhů nelogické, i když dříve vám přišlo učebnicové, pak věřte, že nastal čas k zamyšlení.

Krok 3: Rozhodnout se neobchodovat

„Nechci dnes obchodovat," rozhodnutí, které vám může velmi pomoci. Začínající obchodníci mají tendenci se po sérii ztrát rozhodnout, že další den vše napraví, ale bohužel tomu tak není. Rozhodnutí neobchodovat vám poskytne kontrolu nejen nad trhy, ale i nad sebou samým. Proč se pouštět do situace, u které nelze odhadnout výsledek. Rozhodnutí neobchodovat je také rozhodnutím, které byste měli zaznamenat do svého obchodního deníku, psaní vašich chyb a pocitů je cesta správným směrem. Nebojte se tedy občas od trhů odstoupit a dát si pauzu.

Krok 4: Počkat na lepší tržní podmínky

Zkušený obchodník ví, že po nějaké době přijdou na trhy slunné dny, neboli takové, kdy je vám vše jasné. Trhy cítíte pod kůží a dokážete přesně odhadnout, jak se budou trhy pohybovat. V tento moment máte psychiku a statistiku na své straně, to jsou dny, hodiny, kdy byste měli dát tradingu maximum. Pamatujte však, že po těchto dnech přicházejí dny, kdy je lepší vrátit se ke kroku 2.

Krok 5: Otevírání menších pozic

Po sérii ztrát není nejlepším krokem snaha rychle vydělat ztracené peníze zpět. Ztracenou sebedůvěru je potřeba budovat po malých krocích. Měli byste tedy používat menší objem, než se vaše sebevědomí vrátí na původní stav. V této fázi je důležité zůstat trpělivými a nikam nespěchat. Brzy zjistíte, že trpělivost z vás vybudovala lepšího obchodníka, než jakým jste byli před ztrátami.
 

Proč je tak důležité znát maximální přijatelnou ztrátu a jak si ji nastavit?

Pokud jste v minulosti zažili pocit, kdy jste během dne otevřeli více pozic než obvykle a stále jste měli potřebu otevírat nové pozice i přesto, že jste dosáhli pouze ztráty, pak je tento článek právě pro vás. Nevycvičená mentalita tradera se chová tak, že v případě, kdy má obchodník ztrátový den, vzniká potřeba vše napravit ještě tentýž den.

Tento přístup ovšem ve většině případů přináší opačný výsledek. Ztráty se prohloubí, psychika padne na dno a šance na reálný úspěch je ten den takřka nulová. Další den vás pak sužuje pocit, že je potřeba dohnat ztrátu z předchozího dne, která byla abnormálně vysoká a nad obchodním účtem se začíná roztáčet bludný kruh. Jedinou cestou ven z tohoto zapovězeného lesa je dodržování pevného money-managementu. Pokud si nechcete vyčistit účet během týdne a ztratit veškeré sebevědomí, je tohle jediný možný krok kupředu.

Žádný obchodní systém vás neochrání před sérií ztrát, zkušený obchodník ví, že po sérii ztrát přijde období zisků, a že tedy nepotřebuje vydělat každý den peníze, dokonce je smířen s tím, že může prodělat několik dní za sebou. Na druhé straně si je, ale vědom faktu, že pokud se bude držet předem stanovených pravidel, tak na konci roku bude v zisku.

Nastavte si denní maximální možnou ztrátu

Ochraňte svou mysl dopředu a stanovte si maximální možnou ztrátu, kterou jste ochotni během dne ztratit. Pokud si stanovíte hranice, za kterou nepůjdete, pak vás tato hranice ochrání od „dnů blbců“, při kterých byste prodělali více peněz. Navíc vám umožní klidně spát a soustředit se příští den jen na nové signály, nikoliv na to, že musíte pokrýt ztrátu z předchozího dne.


Jak na to?

Každý trader je jiný. Někdo je konzervativní a i malé ztráty pociťuje na své psychice, někdo má naopak sklony ke gamblerství a zastaví ho až „margin-call“. Často se výše podstoupené ztráty odvíjí od velikosti účtu. Když trader obchoduje na 200 dolarovém účtu, pak je pravděpodobně více ochoten jít na maximum a podstupovat i zmiňovaný „margin call“, než obchodník, který pracuje například se 10 000 dolarovým účtem. Nicméně máme pro Vás několik tipů jak na to?

1.      Nastavte limit ztrát podle cíleného denního zisku, tzn., že pokud denně chcete zúročit svůj účet o 2%, pak by např. maximální povolená ztráta měla být 1%. Pro stanovení správné hranice by Vám měl pomoci obchodní deník, ze kterého snadno zjistíte, kolik jste schopni v průměru denně/týdně/měsíčně vydělat, a z toho následně vyvodit limit pro ztráty. 

2.      Druhý způsob, jak nastavit denní ztrátový limit je říct si, o kolik jste schopni přijít za měsíc. Dejme tomu, že tolerovaná ztráta je 20%, pak mi denní ztráta vychází na 1% (20 obchodních dní).

Není důležité, jaký ze způsobů si vyberete, ale to zda ho dokážete řádně využívat. Takovýto ochranný systém se doporučuje všem intradenním obchodníkům, kteří svůj kapitál vystavují riziku na denní bázi.

 

Pokud jste již připraveni, stáhněte si náš DEMO ÚČET.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.