Propad ropy možná našel své dno

Našel propad ropy své letošní dno? Vše naznačuje tomu, že ano. Alespoň se tak dá usuzovat podle sentimentu, který se na ropě začíná pomalu měnit k lepšímu. Čtvrteční zasedání OPECu bude stěžejní pro budoucnost ceny ropy a produkční politice kartelu příští rok. S omezením těžby již přispěchala Kanada a pravděpodobně jí hodlají následovat i další producenti ropy. Čína mezitím chystá nákupy americké ropy a to po konci 90denního příměří, které dohodly hlavy dvou největších ekonomik na summitu G-20.

Americká ropa WTI minulý týden několikrát otestovala úroveň 50 dolarů za barel, kde jakoby se zdálo, že kupci již nechtějí dovolit ceně, aby dále klesala. Ropě částečně pomohl znovuobnovený apetit po rizikovějších aktivech, poté co americký prezident dohodl s čínskou hlavou státu na 90denním příměří v obchodním sporu, během kterého na sebe nebudou země zavádět další cla. Zároveň se mohlo jednat o technickou reakci na výrazný výprodej, který trval déle jak dva měsíce a to téměř nepřetržitě. Je však třeba připomenout, že ropa nijak výrazně nezpevňuje a prozatím se pouze odrazila od 50 dolarového minima na ropě WTI a přidala přibližně 3 – 4 dolary. Do konce roku, ale může být ještě trochu lépe.

Začátkem týdne přišla Kanada s oznámením, že hodlá snížit produkci v zemi o 325 000 barelů denně. Jako první země tak oficiálně zahájila boj s padajícími ceny ropy. Kanada nicméně není nejdůležitějším producentem ropy na světě a investory tak bude zajímat především čtvrteční zasedání OPECu, kde se rozhodne o produkční politice členů a nečlenů kartelu OPEC na příští rok. Podle nejnovějších zpráv a náznaků není žádný z členů proti produkčním škrtům a to dokonce ani Rusko. Ropný trh výrazně zasáhly 180 denní výjimky z amerických sankcí na iránský obchod s ropou, které získaly všichni hlavní odběratelé iránské ropy. Investoři se bojí přebytku ropy na trhu, což následně tlačí na cenu ropy. Ropa může klidně růst do konce roku o několik dolarů a zachránit tak alespoň částečně velmi špatný konec roku 2018.

Obchodní války budou pro ropu téma i nadále, jelikož jakékoliv zpomalení globální ekonomiky také zpomalí poptávku po černém zlatě. Největší čínský obchodník s ropou společnosti Unipec plánuje od března, kdy skončí 90denní příměří s USA, obnovit nákupy americké ropy. Čínské importy americké ropy se kolem září dostaly téměř na nulu, když eskaloval obchodní konflikt mezi oběma zeměmi. Ceny ropy jsou zároveň nízko, a tudíž dává smysl tvořit ropné zásoby.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti