Propad ropy možná našel své dno

Našel propad ropy své letošní dno? Vše naznačuje tomu, že ano. Alespoň se tak dá usuzovat podle sentimentu, který se na ropě začíná pomalu měnit k lepšímu. Čtvrteční zasedání OPECu bude stěžejní pro budoucnost ceny ropy a produkční politice kartelu příští rok. S omezením těžby již přispěchala Kanada a pravděpodobně jí hodlají následovat i další producenti ropy. Čína mezitím chystá nákupy americké ropy a to po konci 90denního příměří, které dohodly hlavy dvou největších ekonomik na summitu G-20.

Americká ropa WTI minulý týden několikrát otestovala úroveň 50 dolarů za barel, kde jakoby se zdálo, že kupci již nechtějí dovolit ceně, aby dále klesala. Ropě částečně pomohl znovuobnovený apetit po rizikovějších aktivech, poté co americký prezident dohodl s čínskou hlavou státu na 90denním příměří v obchodním sporu, během kterého na sebe nebudou země zavádět další cla. Zároveň se mohlo jednat o technickou reakci na výrazný výprodej, který trval déle jak dva měsíce a to téměř nepřetržitě. Je však třeba připomenout, že ropa nijak výrazně nezpevňuje a prozatím se pouze odrazila od 50 dolarového minima na ropě WTI a přidala přibližně 3 – 4 dolary. Do konce roku, ale může být ještě trochu lépe.

Začátkem týdne přišla Kanada s oznámením, že hodlá snížit produkci v zemi o 325 000 barelů denně. Jako první země tak oficiálně zahájila boj s padajícími ceny ropy. Kanada nicméně není nejdůležitějším producentem ropy na světě a investory tak bude zajímat především čtvrteční zasedání OPECu, kde se rozhodne o produkční politice členů a nečlenů kartelu OPEC na příští rok. Podle nejnovějších zpráv a náznaků není žádný z členů proti produkčním škrtům a to dokonce ani Rusko. Ropný trh výrazně zasáhly 180 denní výjimky z amerických sankcí na iránský obchod s ropou, které získaly všichni hlavní odběratelé iránské ropy. Investoři se bojí přebytku ropy na trhu, což následně tlačí na cenu ropy. Ropa může klidně růst do konce roku o několik dolarů a zachránit tak alespoň částečně velmi špatný konec roku 2018.

Obchodní války budou pro ropu téma i nadále, jelikož jakékoliv zpomalení globální ekonomiky také zpomalí poptávku po černém zlatě. Největší čínský obchodník s ropou společnosti Unipec plánuje od března, kdy skončí 90denní příměří s USA, obnovit nákupy americké ropy. Čínské importy americké ropy se kolem září dostaly téměř na nulu, když eskaloval obchodní konflikt mezi oběma zeměmi. Ceny ropy jsou zároveň nízko, a tudíž dává smysl tvořit ropné zásoby.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2019

07:54

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti

23.05.2019

17:07

Na finanční trhy se vrátila nervozita a na devizových trzích toho využívá japonský jen. EURUSD odmítlo nižší ceny poté, co dolar rostl na měsíční maxima. Ropa WTI se dostává pod silný tlak a obchoduje se za méně jak 59 dolarů.

Podrobnosti

23.05.2019

07:59

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti