Proč by mohl snížit ve čtvrtek Mario Draghi úrokové sazby?

Jednou z podmínek nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB) v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE) je minimální výše výnosů těchto aktiv. Ty musí být vyšší než depozitní úroková sazba, nejnižší z třech hlavních úrokových sazeb. Depozitní úroková sazba je v eurozóně jedinou úrokovou sazbou s negativní hodnotou. V prosinci ji ECB snížila z hodnoty mínus 0,2 na mínus 0,3 procenta s cílem zvýšit motivaci komerčních bank poskytovat více půjček a odradit je od parkování přebytečné likvidity na účtech u ECB vyššími poplatky.

Avšak ECB nižší depozitní úrokovou sazbou může sledovat i jiné cíle.

Kdyby ve čtvrtek snížila ECB depozitní úrokovou sazbu o dalších 10 bazických bodů (0,1 procenta), otevřel by se jí dodatečný trh s dluhopisy ve výši 479 miliard amerických dolarů. Při současném objemu programu QE, kdy měsíčně nakupuje aktiva v objemu 60 miliard eur, by jí tato suma zabezpečila aktiva na nejbližších 7 měsíců, tedy do října 2016, přičemž konec programu QE je zatím naplánován na březen 2017.  Podle výpočtů agentury Bloomberg snížením depozitní úrokové sazby o dalších 0,2 procenta oproti stávající hodnotě mínus 0,3 procenta by se zvýšil potenciální trh státních dluhopisů pro ECB o dalších 268 miliard USD (268 plus 479 mld. USD). Pokles depozitní sazby o 30 bodů by přinesl ECB dodatečných 157 miliard USD. Státní dluhopisy členských zemí eurozóny tvoří hlavní část aktiv, které ECB nakupuje v rámci programu QE.

Evropská centrální banka hraje s trhem hru na kočku a myš, kdy nejdřív naznačí snížení úrokových sazeb, na což reagují výnosy státních dluhopisů poklesem, čímž se ECB zmenšuje trh, na němž může tato aktiva nakupovat. ECB nakupuje státní dluhopisy s minimální splatností 2 let. Graf níže ukazuje, že výnosy německých, rakouských, belgických, finských, francouzských, irských a nizozemských 2letých státních dluhopisů jsou pro centrální banku nedostupné, protože jejich výnosy jsou nižší než depozitní úroková sazba mínus 0,3 procenta.

Tabulka: Přehled 2letých výnosů státních dluhopisů zemí eurozóny (6. a 7. sloupec zleva).


Zdroj: Reuters
 

Graf: Vývoj objemu evropského programu QE. Kumulativní hodnota nákupů aktiv; červeně – státní dluhopisy, tmavě modře – ABS - cenné papíry kryté aktivy, bledě modře – kryté dluhopisy.

Zdroj: Reuters


Graf: Jak se zvětší potenciální trhu státních dluhopisů, které může ECB nakupovat, když banka sníží depozitní úrokovou sazbu o 10, 20 a 30 bazických bodů.


Zdroj: Bloomberg


Nejnovější analýzy