Přehled dne: Zasedání britské centrální banky změnu nepřineslo, inflace v USA beze změny

Zasedání Bank of England

Zpomalení britské ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku, ale také i pomaleji rostoucí inflace, to bylo příčinou dnešního rozhodnutí Bank Of England ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,5%. Již minulý měsíc se guvernér britské centrální banky Mark Carney řekl, že kvůli inflaci, která nečekaně rostla pomaleji, než se očekávalo, nezvýší BoE úrokové sazby na dalším zasedání a tak se i stalo. Pro ponechání sazeb beze změny hlasovalo 7 z devíti členů, naopak 2 byli pro zvýšení sazeb. Zároveň britská centrální banka uvedla, že bude muset kvůli výkyvům v počasí snížit odhad ekonomického růstu. Růst mezd však za posledních několik měsíců předběhl růst inflace a lze tak očekávat minimálně jedno zvýšení sazeb, avšak původní dvojité zvýšení se zdá být již z obliga. Stále také panuje riziko ohledně podmínek, za jakých opustí Velká Británie EU a zda bude součástí jednotného trhu. Britská libra tak pokračuje v mizerné sérii ztrát a nyní se pohybuje pod úrovněmi ze začátku letošního roku.

Americká inflace

Dnes byla zveřejněna data americké inflace za duben. Investoři netrpělivě očekávali, zda inflace opět nezrychlí nad očekávání analytiků a americký dolar by tak dostal další impuls k pokračování v růstovém trendu. To se však nestalo a inflace rostla za duben pouze o 0,2%, přičemž očekávání bylo 0,3%. Meziročně pak inflace rostla o 2,5%, což analytici očekávali. Jádrová inflace, kterou cíluje FED rostla za duben o 0,1%, kdy také inflace nenaplnila očekávání analytiků 0,2%. Meziročně pak jádrová inflace, která nezahrnuje volatilnější složky potravin a energií, rostla o 2,1%, což také nenaplnilo očekávání analytiku, kteří očekávali zrychlení na 2,2%. Hlavním zdrojem zrychlení inflace byly především rostoucí ceny energií, konkrétně benzín a topný olej díky rostoucím cenám ropy. Ceny potravin inflaci spíše utlumily společně s poklesem cen automobilů. Dnešní výsledky inflace by však neměly nijak výrazně ovlivnit výhled FEDu na zvyšování úrokových sazeb. Ihned po zveřejnění výsledků inflace začal americký dolar lehce oslabovat, vzápětí však dokázal ztráty vymazat.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti