Přehled dne: Začátkem týdne je na trzích klid, ropa koriguje dosavadní ztráty

Vývoj na devizových trzích začátkem týdne probíhá v klidném tempu. Stejně tak akciové indexy prozatím přešlapují na místě, zatímco ropa se snaží začátkem týdne korigovat předešlé výrazné ztráty.

Dnes neobvykle začátkem týdne bylo zveřejněno několik fundamentů, které měly poměrně velkou relevanci pro trhy. Dopoledne bylo zveřejněno PMI za sektor služeb v Británii, což je jeden z klíčových sektorů v zemi. To nakonec kleslo na 52,2 bodů, očekával se pokles na 53,4 bodů. I přes negativní makro z Británie začala libra zpevňovat a dnes je stejně jako většina ostatních měn proti dolaru silnější. Posilovat dnes dokázala i evropská měna, která si na páru s americkým dolarem připisuje další zisky. V 16:00 přitom bylo zveřejněno nevýrobní PMI v USA, které rostlo na 60,3 bodů, očekával se pokles na 59,3 bodů. Dolaru to však nepomohlo a dnes je na většině měnových páru pod lehkým tlakem. Nejedná se však nic zásadního a trhy spíše přešlapují na místě a vydýchávají extrémně volatilní konec minulého týdne.

Graf: Dnešní vývoj na ropě WTI

Akciové indexy dne přešlapují na místě a stejně jako na devizových trzích zde panuje klid, kdy trhy vyčkávají na další impulsy k výraznějšímu pohybu. Zásadní bude pro trhy vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou vzhledem k několika náznakům o uklidnění situace z obou stran během minulého týdne. Čínský prezident by měl svým projevem symbolicky odstartovat expo, kde by se měla Čína více otevřít zahraničním dovozcům, což z Číny udělá jednoho z největších spotřebitelů.

Ropa se začátkem týdne překvapivě snaží korigovat část předešlých ztrát. Za růstem ceny stojí fakt, že dnes byly zavedeny dlouho očekávané sankce, které připravily Spojené státy na iránský obchod s ropou. Pro nějaký reálný dopad a výsledky toho, jak sankce ve skutečnosti zafungují si, však budeme muset počkat ještě několik týdnů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti