Přehled dne: Únorová korekce je téměř zapomenuta

Dnešní obchodování na finančních trzích si udržuje nastavený sentiment během dopoledního obchodování. Na devizových trzích je poměrně klid, kde si americký dolar vybírá oddechový čas a koriguje předešlé zisky, toho na druhou stranu využívají ostatní měny. Býci na ropě navázali na včerejší seanci a v klidném tempu si připisují další desetiny procent na svůj účet. Jinak trhům chybí důležitější fundamenty a druhá polovina týdne se bude soustředit především na páteční zveřejnění americké inflace a britské HDP.

Na devizových trzích našel své lokální minimum trh EURUSD. Evropská měna se během minulého týdne opět dostala pod prodejní tlak, který ustál až včera odpoledne, kdy medvědi již nenašli na nižších cenách další prodejce a trh se je tedy vydal hledat na vyšší ceny. Dnešní reakce býků na euru je možná až trochu přehnaná, nicméně to klidně může znamenat návrat do oblasti konsolidace, ve které se trh nachází od konce května. Náš náhled na EURUSD i přesto zůstává shortový a dolar by mohl několika neúspěšných pokusech prorazit support na úrovni 1.1511, kdy by se mu otevřel další prostor pro pohyb níže. Proti tomuto scénáři hovoří snad pouze fakt, že se evropská ekonomika vzpamatovala z horšího prvního čtvrtletí a po zbytek roku by mohla držet krok s globální expanzí.

Akciových trhů se drží pozitivní nálada, což se odráží i ve vývoji amerického akciového indexu S&P 500. Zatímco například technologický index Nasdaq již dokázal smazat všechny ztráty, co nabral po únorové korekci. Index S&P 500 se několikrát snažil přiblížit, ale nikdy neatakoval předúnorové hodnoty, až do zítřka. Záměrně říkám až do zítřka, jelikož se akciový index nachází méně jak 1% od svého historického maxima, které může v nejbližší době atakovat. S největší pravděpodobností si však budeme muset počkat alespoň do konce týdne, nicméně jsou trhy v ideálním rozpoložení, kdy by měl být klid i kolem obchodních válek.  

Dnes vešly v platnost nové ekonomické sankce na Irán, které připravila administrativa Spojených států. To se nemohlo neprojevit do vývoje ceny ropy. První várka amerických sankcí, která se zaměřuje, mimo jiné na nákupy amerických dolarů bude následována druhou várkou, která se už bude zaměřovat na exporty energií včetně ropy. Se sankcemi nesouhlasí země z Evropy, Čína ani Rusko, ale Bílý dům hrozí sankcemi i na země, které budou odebírat ropu z Iránu. Růst ceny ropy je tedy podpořen geopolitickými nejistotami, které budou pravděpodobně ještě přetrvává, což může dostat ropu až nad 80 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti