Přehled dne: Trhy zůstávají nervozní, DAX zpevňuje půdu pod nohama

Finanční trhy začínají ztrácet důvěru v Itálii a výnosy z italských dluhopisů rostou na nejvyšší úrovně od roku 2014. Americký dolar zatím kopíruje včerejší scénář, kdy si dopoledne došel pro zisky a se začátkem americké seance je začal korigovat. Na komoditním trhu si dnes své zisky drží trh s ropou, která je v blízkosti 85 dolarů za barel v případě Brentu.

Na devizových trzích opět převládá dominance amerického dolaru, který udává tempo na většině z měnových párů. Zvýšené objemy na trzích dnes nemají příliš velký efekt a zůstáváme tak ve vyčkávajícím modu na čtvrteční výsledky amerického růstu inflace. Co se týče fundamentů, dnes se toho příliš neudálo. Na trhy dorazily pouze sekundární data z Evropy a USA, přičemž žádné neměly dostatečnou relevanci na to ovlivnit dnešní vývoj na trzích. Nervózní situace dnes nedokázal ani výrazněji využít japonský jen, který včera razantně posiloval.

Italský rozpočet stále znervózňuje Evropu

Po většinu dnešní seance byla pod tlakem evropská měna a to především kvůli nervózní situaci v Itálii, kde výnosy z italských dluhopisů opět rostly, konkrétně o dalších 6 bazických bodů. Rostoucí výnosy značí rostoucí riziko pro investory pro případné investice a také zdražují italské vládě státní dluh, který by se při pokračování růstu výnosů stejným tempem mohl stát velmi těžko splatitelným. Stále platí korelace mezi italskými výnosy a měnovým párem EURUSD a to především kvůli vysoké relevanci fundamentu.

Na akciových trzích se dnes s otevřením americké seance opět probudili býci a snaží se vytlačit cenu na vyšší úrovně poté, co včera byly akciové trhy pod tlakem. Zvýšená nervozita však zatím neustoupila a index volatility VIX se stále drží na zvýšených úrovních nad 16 body. Po dlouhé době začal také zpevňovat své pozice německý akciový index DAX. Nic zásadního dnes z fundamentálního hlediska akciové trhy neovlivnilo a sentiment se tak nadále nemění.

Na komoditním trhu dnes opět ztrácí drahé kovy a jsou pod tlakem dražšího amerického dolaru. Ropa se dnes odrazila od úrovně z dnešní ranní analýzy a pokračuje tak v růstu zpět k úrovni 85 dolarů za barel. Fundament je stále beze změny a čeká se především na dopad amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Poslední zprávy také odhalily, že se iránské exporty minulý týden opět snížily.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti