Přehled dne: Trhy zůstávají nervozní, DAX zpevňuje půdu pod nohama

Finanční trhy začínají ztrácet důvěru v Itálii a výnosy z italských dluhopisů rostou na nejvyšší úrovně od roku 2014. Americký dolar zatím kopíruje včerejší scénář, kdy si dopoledne došel pro zisky a se začátkem americké seance je začal korigovat. Na komoditním trhu si dnes své zisky drží trh s ropou, která je v blízkosti 85 dolarů za barel v případě Brentu.

Na devizových trzích opět převládá dominance amerického dolaru, který udává tempo na většině z měnových párů. Zvýšené objemy na trzích dnes nemají příliš velký efekt a zůstáváme tak ve vyčkávajícím modu na čtvrteční výsledky amerického růstu inflace. Co se týče fundamentů, dnes se toho příliš neudálo. Na trhy dorazily pouze sekundární data z Evropy a USA, přičemž žádné neměly dostatečnou relevanci na to ovlivnit dnešní vývoj na trzích. Nervózní situace dnes nedokázal ani výrazněji využít japonský jen, který včera razantně posiloval.

Italský rozpočet stále znervózňuje Evropu

Po většinu dnešní seance byla pod tlakem evropská měna a to především kvůli nervózní situaci v Itálii, kde výnosy z italských dluhopisů opět rostly, konkrétně o dalších 6 bazických bodů. Rostoucí výnosy značí rostoucí riziko pro investory pro případné investice a také zdražují italské vládě státní dluh, který by se při pokračování růstu výnosů stejným tempem mohl stát velmi těžko splatitelným. Stále platí korelace mezi italskými výnosy a měnovým párem EURUSD a to především kvůli vysoké relevanci fundamentu.

Na akciových trzích se dnes s otevřením americké seance opět probudili býci a snaží se vytlačit cenu na vyšší úrovně poté, co včera byly akciové trhy pod tlakem. Zvýšená nervozita však zatím neustoupila a index volatility VIX se stále drží na zvýšených úrovních nad 16 body. Po dlouhé době začal také zpevňovat své pozice německý akciový index DAX. Nic zásadního dnes z fundamentálního hlediska akciové trhy neovlivnilo a sentiment se tak nadále nemění.

Na komoditním trhu dnes opět ztrácí drahé kovy a jsou pod tlakem dražšího amerického dolaru. Ropa se dnes odrazila od úrovně z dnešní ranní analýzy a pokračuje tak v růstu zpět k úrovni 85 dolarů za barel. Fundament je stále beze změny a čeká se především na dopad amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Poslední zprávy také odhalily, že se iránské exporty minulý týden opět snížily.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti