Přehled dne: Slábnoucí americký dolar hlavním tématem na devizových trzích, Brent na 73 dolarech

Dnešní seance na devizových měla naprosto jednoznačný průběh, kdy trh ovládla korekce amerického dolaru. Akciové indexy dokázaly navázat na včerejší seanci a dnes se stabilizovaly na vyšších úrovních. Rizikové přirážky zůstávají lehce zvýšené a ropa pokračuje v prodejní aktivitě.

Na devizových trzích dnes jednoznačně vše vypláchl americký dolar tzv. „open drive“, tedy od začátku seance nabraly trhy pouze jeden jediný směr. Nejvýraznější zisky dnes realizuje EUR, GBP a AUD, ale na dolarových párech jsou dnes v zisku i všechny ostatní měny. Korigující dolar, který včera otestoval letošní dosavadní high dnes vymazal i všechny očekáváné fundamenty a o jejich dopadech na trhy se tedy nedá mnoho povědět. Nicméně i přesto jsme se dočkali zasedání britské centrální banky, ta podle očekávání ponechala sazby beze změny a před dalším zvýšení jí drží zkrátka především nejistota ohledně Brexitu. Reakce na britské libře byla minimální, ne-li nulová. Výrobní PMI, které bylo zveřejněné v Británii, také nemělo dopad na vývoj britské libry, jelikož kleslo na 51,1 bodů, ačkoliv se očekával pokles na 53 bodů. Dva negativní fundamenty z Británie tedy nakonec neměly žádný dopad na vývoj britské libry, která je dnes výrazně v zisku. Odpoledne v 15:00 bylo zveřejněné výrobní PMI v USA, to však výrazně nepřekvapilo většinové očekávání, když kleslo na 57,7 bodů, očekávání bylo na 59 bodech.

Graf: Dnešní vývoj na indexu amerického dolaru FUSD 

Na akciových trzích dnes převládá klid a s otevřením americké seance se podařilo indexům dostat se do zelených čísel. Implikovaná volatilita na indexu VIX po téměř dvou týdnech klesla pod 20 bodů a nervozita z trhu pomalu ustupuje. Zároveň trhům pomáhá stabilizace trhu s dluhopisy, které se již delší dobu drží kolem úrovně 3,15% v případě desetiletých splatností. Nadále je však zřetelné, že určitá nejistota na akciových trzích je a jaký bude nadále sentiment, ukážou až následující seance.

Ropa dnes pokračuje v prodejní aktivitě a nijak jí nezachránil slábnoucí americký dolar, který se projevuje především na drahých kovech. Zlato je tak dnes pod výrazným tlakem kupců, stejně tak stříbro, které dokázalo situace využít možná ještě trochu více. Investoři na ropě se aktuálně nejvíc obávají rostoucí americké produkce a růstu ropných zásob a to nejen v USA, ale také na Blízkém východě, což drží ropu pod tlakem. Hranici 100 dolarů za barel tak nejspíš býci na ropě definitivně vzdali.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.11.2018

10:34

Americký dolar koncem minulého týdne ovlivnily komentáře předsedy FEDu a ten začal oslabovat. Ropa během odpolední seance v pátek korigovala předešlé zisky a zůstává v defenzivě. Komentáře z FEDu pomohly akciovým indexům, ty rostou i začátkem dnešní seance.

Chci číst

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti