Přehled dne: Pokles amerických výnosů drží pod tlakem dolar, indexy si drží své zisky

Konec týdne na devizových trzích probíhá v klidnějším tempu a trhy tak vstřebávají nadprůměrnou volatilitu, která trhy zasáhla v průběhu týdne. Akciové indexy nerostou výrazněji nad svá dosavadní maxima, ale i přesto se jedná o velmi dobrý týden pro akciový trh. Ropa WTI koriguje výrazné zisky a oslabuje pod 59 dolarů za barel.

Britská libra ustála včerejší hlasování o krátkém odložení brexitu, což však většina investorů a také trhy očekávaly. Právě v očekávání odložení brexitu libra v posledních dnech zpevňovala a nyní je vše opět na britské premiérce, která se bude muset vrátit do Bruselu a pokračovat ve vyjednáváních, jelikož se britští poslanci den předtím odhlasovali, že Británie opustí unie pouze s dohodou. Ve hře je stále druhé referendum, to však nemá premiérka zatím v plánu a chce především respektovat rozhodnutí britského lidu. Britská libra tak to dnes příliš nepředvedla a na páru GBPUSD vytvořila obchodní rozpětí o velikosti 77 pipů, což je v porovnání s předchozími seancemi velmi málo.

Z pohledu fundamentu se toho dnes příliš neudálo. V USA dopadl hůře výrobní index Empire State, ten klesl na 3,7 bodů, očekával se přitom růst na 10 bodů. Horší data z USA spolu s pokračujícím poklesem amerických státních dluhopisů tlačí na americký dolar, který je od konce minulého týdne v silné defenzivě. Výnosy z desetiletých splatností dnes klesly poprvé od začátku roku pod úroveň 2,6%, úroveň, kde byly předtím naposledy v lednu roku 2018. Slábnoucí americký dolar pomáhá euru, které dnes na páru EURUSD komfortně zpevňuje nad úroveň 1,13. Zajímavá je dnes také situace na měnovém páru USDCAD, ten zpevňuje v reakci na slábnoucí kanadský dolar. Tomu dnes příliš nevyhovuje korekce na ropě.

Akciové indexy dnes převážně drží zisky, které nabraly v průběhu týdne, a dnešní vývoj zde probíhá také v klidnějším tempu. Akciové indexy otočily horšící se sentiment z minulého týdne a nervozita během týdne z trhů většinou odpadla. Zisky byly převážně tažené akciemi z technologického sektoru, který zatím opakuje svůj býčí růst z uplynulých let a od začátku roku je na tom ze všech sektorů nejlépe. Naopak zisky se nedaří udržet ropě. Kombinace technické korekce po výrazném nárůstu v průběhu týdne a obav ze zpomalení růstu poptávky po ropě dostala cenu ropy pod mírný tlak. Ropa WTI tak ztratila své zisky nad 59 dolary za barel, z pohledu fundamentu se však nic zásadního nezměnilo.

Dnešní vývoj na EURUSD

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2019

07:54

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti

23.05.2019

17:07

Na finanční trhy se vrátila nervozita a na devizových trzích toho využívá japonský jen. EURUSD odmítlo nižší ceny poté, co dolar rostl na měsíční maxima. Ropa WTI se dostává pod silný tlak a obchoduje se za méně jak 59 dolarů.

Podrobnosti

23.05.2019

07:59

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti