Přehled dne: Nezaměstnanost v Kanadě prudce klesá, americká inflace podporuje FED

Data z Velké Británie

Poměrně pozitivní data dnes dorazila z Velké Británie. Zveřejněn byl růst HDP za druhý kvartál, průmyslová produkce a další makroekonomické zprávy. Hrubý domácí produkt rostl podle očekávání o 0,4%, meziročně pak na 1,3%. To jsou poměrně pozitivní data po horším vstupu do nového roku, kdy ekonomika přidala podle původní zprávy pouze 0,1%. Ovšem dnes report zveřejnil revizi předchozích výsledků z předchozích 0,1% na 0,2%. Zároveň za druhý kvartál rostly investice o 0,5%, což bylo rychleji než jaké bylo většinové očekávání na 0,3%. Podle očekávání rostla za červen také průmyslová produkce, konkrétně o 0,4%. Za červen se také snížila obchodní bilance Británie s ostatními státy, což je další pozitivní impuls pro ekonomiku.

Britská libra však na sebe nechala s reakcí chvíli čekat, kdy okamžitá reakce na zveřejnění zpráv v podstatě nepřišla. Libra je dnes, stejně jako včera a celý týden pod silným prodejním tlakem a na páru s americkým dolarem je výrazně slabší. Ani na exotičtějších párech jako EURGBP, není libra výrazně silnější a nejistota ohledně budoucnosti Brexitu bude zužovat sterling pravděpodobně i nadále.

Na britská data navázaly odpoledne za oceánem data ze Severní Ameriky. Konkrétně americká inflace a kanadský růst práce. U obou fundamentů se jedná o jedny z nejdůležitějších v uplynulém týdnu.

Inflace v USA

Lehce smíšená data nabídl report inflace v USA. Jádrová inflace sice pozitivně překvapila očekávání na 2,3%, když rostla meziročně na 2,4%. Nicméně index spotřebitelských cen nedokázal dorovnat očekávání na 3% a inflace pouze vyrovnala předchozí výsledek na 2,9%. V červenci rostly nevýrazněji ceny použitých automobilů (1,3%), topný olej (1,2%), nebo transportní služby (0,5%). Naopak klesly ceny za energie (-0,5%) a lékařskou péči (-1,1%).

Výsledky inflace však dopadly poměrně pozitivně, ačkoliv jdou v rozporu s učebnicovými poučkami, které pravý, že při zvyšování úrokových sazeb by měla míra inflace klesat. To se dá vysvětlit pomalým tempem zvyšování sazeb, nicméně banka nedávno vyjádřila obavy ohledně možného schovávání se inflace na poměrně nízkých úrovních, což může rezultovat v rychlejší růst cen. Dnešní report by nicméně neměl vyvést banku z dosavadního postupu zvyšování sazeb.

Graf: Vývoj inflace a cen očištěných od potraviny a energie (Zdroj: https://www.bls.gov/) 

Kanadský trh práce

Velmi pozitivní data dorazila z kanadského trhu práce a potvrdily slova centrální banky o silném pracovním trhu, který podporuje růst ekonomiky společně s rostoucí spotřebou domácností. Ekonomice se podařilo vytvořit nových 54 100 pracovních míst. Pokles pracovních míst na hlavní pracovní poměr o 28 000 vykompenzoval nárůst o 82 000 míst na zkrácený úvazek. To však stačilo, aby míra nezaměstnanosti klesla z 6% na 5,8%, což bylo dokonce více než bylo většinové očekávání na 5,9%. Mzdy však zaznamenaly menší pokles na 3,2% po výrazném nárůstu n červnu na 3,6% a v květnu na 3,9%.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti