Přehled dne: Libra pod silným tlakem kvůli brexitu

Čtvrteční seance se opět točila především kolem britské libry, která výrazně ztrácela kvůli novinkám o brexitu. Druhý den po sobě se snaží stabilizovat ropa a umazat výrazné ztráty. Akciové indexy s otevřením americké seance pokračují v korekci.

Na devizovém trhu bylo jasno hned během dopolední seance o sentimentu po zbytek dnešní seance. Britská libra začala prudce oslabovat poté, co rezignoval britský ministr pro brexit Domonic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámili také tří níže postavení členové vládního aparátu. Všichni odstoupili kvůli nesouhlasu s návrhem dohody o brexitu, kterou Británie oznámila v úterý. Britská libra sebou táhla dolů také euro a americký dolar tak začal zpevňovat, což se projevilo na vývoji na ostatních měnových párech. Ze zveřejněných fundamentů v Británii pochopitelně výsledek maloobchodních prodejů neměl žádný dopad. Ty klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával narůst o 0,2%, tudíž by libře nijak nepomohly. Odpoledne byly zveřejněny výsledky maloobchodních prodejů v USA, ty rostly o 0,8%, mírně nad očekávání na 0,6%. Jádrové prodeje rostly o 0,7% a také překonaly očekávání na 0,5%. Americkému dolaru výsledky mírně pomohly, nad efektem se však dá polemizovat kvůli výprodeji na britské libře.

Graf: Dnešní vývoj na páru GBPUSD

Akciové indexy v USA opět ztrácí a index volatility VIX roste k 23 bodům. Neztrácejí však indexy pouze v USA, také německý akciový index DAX dnes zatím ztrácí více jak 1%. Stále však trhy vstřebávají probíhající obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou, kterým věnují investoři zvýšenou pozornost. Prodeje společnosti Walmart přitom za třetí kvartál vykázaly jedny z největších tržeb doposud. Na komoditním trhu se opět snaží korigovat ztráty ropa,  kterou v 17:00 čeká zveřejnění amerických ropných zásob, ty mohou růst již poosmé v řadě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti