Přehled dne: Klesající výnosy dostaly dolar opět pod tlak, indexy i ropa ztrácí

Výnosy z amerických dluhopisů dále klesají a americký dolar pod jejich tíhou dnes výrazně ztrácí. Akciové indexy dnes prohloubily své ztráty, kde hlavní zprávou je stále zadržení finanční ředitelky společnosti Huawei. Ropa v reakci na zasedání OPECu o produkčních škrtech ztrácí.

Devizové trhy dnes doprovodilo i zveřejnění několika fundamentů. Předstihový ukazatel ADP odhaduje v USA růst o 179 000 pracovních míst za minulý měsíc, což je trochu méně, něž se očekávalo. Odpoledne byla zveřejněna také obchodní bilance v Kanadě, ta v říjnu klesla o 1,2 mld. dolarů a kanadský dolar prohloubil své včerejší ztráty. V USA bylo zveřejněno PMI za nevýrobní sektor, to rostlo na 60,7 bodů, odhad byl na 59,1 bodů. Americkému dolaru to však nijak výrazně k ziskům nepomohlo. Dolar se totiž dostal pod tlak poté, co výnosy z amerických dluhopisů opět klesly. Konkrétně desetileté splatnosti klesly na 2,8% a od začátku týdne pokračují ve strmém poklesu. Americký dolar tak dnes oslabuje na většině z měnových párů, nejvýrazněji toho využívá EUR, GBP a JPY, kterému pomáhá také rostoucí averze k riziku při pokračujících výprodejích na akciových trzích. Americký dolar zítra čeká velmi důležité zveřejnění dat z amerického trhu práce, které může ještě promluvit do vývoje amerického dolaru.

Graf: Dnešní vývoj na americkém dolaru (FUSD)

Akciové indexy dnes pokrčují ve výprodejích, čemuž pomohla zpráva o zadržení finanční ředitelky čínské firmy Huawei v Kanadě. O její vydání usilují Spojené státy, což znervózňuje investory kvůli už tak napjatým vztahům USA s Čínou. Ani jedna strana se k incidentu zatím nevyjádřila, i přesto to však na pozitivním sentimentu nepřidá. Averze k riziku na indexu VIX vzrostla až k 25 bodům a klesající výnosy v kombinaci s politickými záležitostmi drží indexy pod tlakem.

Jednou z nejdůležitějších událostí dnešního dne bylo zasedání kartelu OPEC ve Vídni. Tam se mělo rozhodnout o produkční politice na dalších 6 měsíců. Cena ropy se propadla o více jak 30% a kartel tak musí jednat. Podle nejnovějších zpráv se ropní producenti dohodly na omezení těžby, to by ovšem nemuselo být tak výrazné, jak se původně očekávalo. Podle ropného ministra Saudské Arábie bude potřeba omezit těžbu o přibližně 1 milion barelů denně. Ropa začala v reakci na zprávu ztrácet a zatím zůstává defenzivní. OPEC pravděpodobně nezveřejnění oficiální stanovisko až do zítra.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti