Přehled dne: Kanadská inflace zklamala, indexy opět rostou

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Celý týden zpevňující americký dolar dnes pozastavil své zisky a přešel do konsolidace. Podobný vývoj lze dnes sledovat i na ostatních měnových párech. Euro a britská libra dnes přešlapují na místě s minimálním obchodním rozpětím, stejný scénář lze dnes sledovat na páru USDJPY. Australský dolar dnes poměrně výrazně zpevňuje, což mu zajistí týden v zelených číslech. Žádných nových fundamentů z Austrálie jsme však svědky nebyli.

Inflace v Kanadě zpomalila

Hlavním fundamentem dne byla kanadská inflace ze září. Inflace v Kanadě výrazně zrychlila až na 3% a za srpen klesla na 2,8%. Předpokládalo se menší zpomalení na 2,7%. Inflace nakonec výrazně zpomalila na 2,2%. Za horší výsledek určitě nemůže silnější srovnávací základna, inflace v září totiž klesla o 0,4%. Jádrová inflace zpomalila na 1,5%, očekával se růst na 1,8%. Zároveň s výsledky inflace byl zveřejněn růst maloobchodních prodejů, která klesly o 0,1%, očekávání bylo na 0,3%. Kanadský dolar inkasoval ránu v podobě horších makrodat a dostal se opět pod prodejní tlak. Dnešní zveřejnění inflace pravděpodobně neovlivní rozhodnutí banky o sazbách. Ve hře je stále jedno zvýšení na prosincovém zasedání, důležitá však budou data inflace příští měsíc.

Graf: Vývoj kanadské inflace (Zdroj: Investing)

Americké akciové indexy s otevřením americké seance začaly zpevňovat poté, co včera byly pod lehkým prodejním tlakem. Index S&P 500 zatím přidal přibližně 1% a pokračuje v růstu podpořen pozitivními výsledky společností během výsledkové sezony. Index volatility VIX mezitím klesl pod 19 bodů a nervozita na trzích mírně ustupuje. Německý akciový index DAX dnes přešlapuje na místě a pravděpodobně uzavře dnešní seance na podobných hodnotách, jako se aktuálně obchoduje.

Na komoditním trhu dnes zpevňuje ropa, ačkoliv jí to nezachrání od třetí týdenní ztráty za sebou. Brent zpevňuje nad 80 dolarů za barel, WTI posiluje zpět k 70 dolarům. Ropný trh stále čeká na zasažení americkými sankcemi iránského obchodu s ropou. Tento týden silnější americký dolar neovlivnil nijak vývoj na zlatě, které si udržuje zisky z minulého týdne.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.04.2019

08:07

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti

18.04.2019

17:18

Fundament v Evropě se nadále zhoršuje poté, co dnes dopoledne byly zveřejněny PMI členský státu eurozóny. Především nálada ve výrobním sektoru se nelepší a pod tlak se dostává euro.

Podrobnosti

18.04.2019

10:06

Akciové indexy zkorigovaly zisky za 2 týdny a index S&P 500 se již obchoduje pod úrovní 2900. Měnový pár EURUSD se stále neodhodlal na ani jednu stranu od úrovně 1.13. Ropa WTI odevzdala úterní zisky a vrátila se pod 64 dolarů.

Podrobnosti