Přehled dne: Kanadská inflace zklamala, indexy opět rostou

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Celý týden zpevňující americký dolar dnes pozastavil své zisky a přešel do konsolidace. Podobný vývoj lze dnes sledovat i na ostatních měnových párech. Euro a britská libra dnes přešlapují na místě s minimálním obchodním rozpětím, stejný scénář lze dnes sledovat na páru USDJPY. Australský dolar dnes poměrně výrazně zpevňuje, což mu zajistí týden v zelených číslech. Žádných nových fundamentů z Austrálie jsme však svědky nebyli.

Inflace v Kanadě zpomalila

Hlavním fundamentem dne byla kanadská inflace ze září. Inflace v Kanadě výrazně zrychlila až na 3% a za srpen klesla na 2,8%. Předpokládalo se menší zpomalení na 2,7%. Inflace nakonec výrazně zpomalila na 2,2%. Za horší výsledek určitě nemůže silnější srovnávací základna, inflace v září totiž klesla o 0,4%. Jádrová inflace zpomalila na 1,5%, očekával se růst na 1,8%. Zároveň s výsledky inflace byl zveřejněn růst maloobchodních prodejů, která klesly o 0,1%, očekávání bylo na 0,3%. Kanadský dolar inkasoval ránu v podobě horších makrodat a dostal se opět pod prodejní tlak. Dnešní zveřejnění inflace pravděpodobně neovlivní rozhodnutí banky o sazbách. Ve hře je stále jedno zvýšení na prosincovém zasedání, důležitá však budou data inflace příští měsíc.

Graf: Vývoj kanadské inflace (Zdroj: Investing)

Americké akciové indexy s otevřením americké seance začaly zpevňovat poté, co včera byly pod lehkým prodejním tlakem. Index S&P 500 zatím přidal přibližně 1% a pokračuje v růstu podpořen pozitivními výsledky společností během výsledkové sezony. Index volatility VIX mezitím klesl pod 19 bodů a nervozita na trzích mírně ustupuje. Německý akciový index DAX dnes přešlapuje na místě a pravděpodobně uzavře dnešní seance na podobných hodnotách, jako se aktuálně obchoduje.

Na komoditním trhu dnes zpevňuje ropa, ačkoliv jí to nezachrání od třetí týdenní ztráty za sebou. Brent zpevňuje nad 80 dolarů za barel, WTI posiluje zpět k 70 dolarům. Ropný trh stále čeká na zasažení americkými sankcemi iránského obchodu s ropou. Tento týden silnější americký dolar neovlivnil nijak vývoj na zlatě, které si udržuje zisky z minulého týdne.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti