Přehled dne: Kanadská inflace zklamala, indexy opět rostou

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Celý týden zpevňující americký dolar dnes pozastavil své zisky a přešel do konsolidace. Podobný vývoj lze dnes sledovat i na ostatních měnových párech. Euro a britská libra dnes přešlapují na místě s minimálním obchodním rozpětím, stejný scénář lze dnes sledovat na páru USDJPY. Australský dolar dnes poměrně výrazně zpevňuje, což mu zajistí týden v zelených číslech. Žádných nových fundamentů z Austrálie jsme však svědky nebyli.

Inflace v Kanadě zpomalila

Hlavním fundamentem dne byla kanadská inflace ze září. Inflace v Kanadě výrazně zrychlila až na 3% a za srpen klesla na 2,8%. Předpokládalo se menší zpomalení na 2,7%. Inflace nakonec výrazně zpomalila na 2,2%. Za horší výsledek určitě nemůže silnější srovnávací základna, inflace v září totiž klesla o 0,4%. Jádrová inflace zpomalila na 1,5%, očekával se růst na 1,8%. Zároveň s výsledky inflace byl zveřejněn růst maloobchodních prodejů, která klesly o 0,1%, očekávání bylo na 0,3%. Kanadský dolar inkasoval ránu v podobě horších makrodat a dostal se opět pod prodejní tlak. Dnešní zveřejnění inflace pravděpodobně neovlivní rozhodnutí banky o sazbách. Ve hře je stále jedno zvýšení na prosincovém zasedání, důležitá však budou data inflace příští měsíc.

Graf: Vývoj kanadské inflace (Zdroj: Investing)

Americké akciové indexy s otevřením americké seance začaly zpevňovat poté, co včera byly pod lehkým prodejním tlakem. Index S&P 500 zatím přidal přibližně 1% a pokračuje v růstu podpořen pozitivními výsledky společností během výsledkové sezony. Index volatility VIX mezitím klesl pod 19 bodů a nervozita na trzích mírně ustupuje. Německý akciový index DAX dnes přešlapuje na místě a pravděpodobně uzavře dnešní seance na podobných hodnotách, jako se aktuálně obchoduje.

Na komoditním trhu dnes zpevňuje ropa, ačkoliv jí to nezachrání od třetí týdenní ztráty za sebou. Brent zpevňuje nad 80 dolarů za barel, WTI posiluje zpět k 70 dolarům. Ropný trh stále čeká na zasažení americkými sankcemi iránského obchodu s ropou. Tento týden silnější americký dolar neovlivnil nijak vývoj na zlatě, které si udržuje zisky z minulého týdne.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.11.2018

10:34

Americký dolar koncem minulého týdne ovlivnily komentáře předsedy FEDu a ten začal oslabovat. Ropa během odpolední seance v pátek korigovala předešlé zisky a zůstává v defenzivě. Komentáře z FEDu pomohly akciovým indexům, ty rostou i začátkem dnešní seance.

Chci číst

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti