Přehled dne: Japonský jen těží z nálepky bezpečného přístavu

Americký dolar zatím odevzdává část svých dopoledních zisků a volatlilita na devizových trzích nechybí ani navzdory menším objemům z USA, kde jsou dnes zavřeny banky. Makrodata dnes také neovlivní vývoj na finančních trzích a trhy tak vnímají především růst amerických výnosů, kdy v korekci pokračují akciové indexy.

Na trzích dnes opět roste nervozita a to jak z dopadu rostoucích výnosů z amerických dluhopisů, tak se přidávají další zprávy z Itálie a to hrubá vyjádření italského premiéra na adresu předsedy EK Jean-Claude Junckera, kterého vnímá jako nepřítele. Italský premiér především cítí křivdu, kvůli neschválení plánovaného deficitu 2,4% HDP italského rozpočtu. Právě nervozitu na finančních trzích odráží implikovaná volatilita indexu VIX, který se dostal k 16 bodům. To dnes pomáhá americkému dolar, který zpevňuje své pozice po nevýrazné páteční seanci, kdy mu nepomohl report z amerického trhu práce.

Kdo však využívá dnešní situace nejvýrazněji a to navzdory silnějšímu dolaru, je japonský jen. Ten zužitkoval své pozice bezpečného přístavu a na páru s americkým dolarem dokázal zpevnit své pozice. Navázala tak na předchozí dvě seance, kdy byl proti americkému dolaru silnější a nervozita na trzích mu jedině prospívá.

Graf: Dnešní vývoj měnového páru USDJPY

Na akciových trzích se dnes oproti konci minulého týdne nic nezměnilo. Akciové indexy pokračují v korekci, což je způsobeno primárně zvýšenou nervozitou na financích trzích a růstem amerických výnosů. Výrazněji dnes ztrácí čínské akcie a to kvůli rozhodnutí čínské centrální banky a snížení požadavku na povinné rezervy bank. Do defenzivy se také dostal čínský juan, který se pohybuje blízko úrovním z poloviny srpna, kde má měna své letošní lokální minimum.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti