Přehled dne: Japonský jen těží z nálepky bezpečného přístavu

Americký dolar zatím odevzdává část svých dopoledních zisků a volatlilita na devizových trzích nechybí ani navzdory menším objemům z USA, kde jsou dnes zavřeny banky. Makrodata dnes také neovlivní vývoj na finančních trzích a trhy tak vnímají především růst amerických výnosů, kdy v korekci pokračují akciové indexy.

Na trzích dnes opět roste nervozita a to jak z dopadu rostoucích výnosů z amerických dluhopisů, tak se přidávají další zprávy z Itálie a to hrubá vyjádření italského premiéra na adresu předsedy EK Jean-Claude Junckera, kterého vnímá jako nepřítele. Italský premiér především cítí křivdu, kvůli neschválení plánovaného deficitu 2,4% HDP italského rozpočtu. Právě nervozitu na finančních trzích odráží implikovaná volatilita indexu VIX, který se dostal k 16 bodům. To dnes pomáhá americkému dolar, který zpevňuje své pozice po nevýrazné páteční seanci, kdy mu nepomohl report z amerického trhu práce.

Kdo však využívá dnešní situace nejvýrazněji a to navzdory silnějšímu dolaru, je japonský jen. Ten zužitkoval své pozice bezpečného přístavu a na páru s americkým dolarem dokázal zpevnit své pozice. Navázala tak na předchozí dvě seance, kdy byl proti americkému dolaru silnější a nervozita na trzích mu jedině prospívá.

Graf: Dnešní vývoj měnového páru USDJPY

Na akciových trzích se dnes oproti konci minulého týdne nic nezměnilo. Akciové indexy pokračují v korekci, což je způsobeno primárně zvýšenou nervozitou na financích trzích a růstem amerických výnosů. Výrazněji dnes ztrácí čínské akcie a to kvůli rozhodnutí čínské centrální banky a snížení požadavku na povinné rezervy bank. Do defenzivy se také dostal čínský juan, který se pohybuje blízko úrovním z poloviny srpna, kde má měna své letošní lokální minimum.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti