Přehled dne: Japonský jen těží z nálepky bezpečného přístavu

Americký dolar zatím odevzdává část svých dopoledních zisků a volatlilita na devizových trzích nechybí ani navzdory menším objemům z USA, kde jsou dnes zavřeny banky. Makrodata dnes také neovlivní vývoj na finančních trzích a trhy tak vnímají především růst amerických výnosů, kdy v korekci pokračují akciové indexy.

Na trzích dnes opět roste nervozita a to jak z dopadu rostoucích výnosů z amerických dluhopisů, tak se přidávají další zprávy z Itálie a to hrubá vyjádření italského premiéra na adresu předsedy EK Jean-Claude Junckera, kterého vnímá jako nepřítele. Italský premiér především cítí křivdu, kvůli neschválení plánovaného deficitu 2,4% HDP italského rozpočtu. Právě nervozitu na finančních trzích odráží implikovaná volatilita indexu VIX, který se dostal k 16 bodům. To dnes pomáhá americkému dolar, který zpevňuje své pozice po nevýrazné páteční seanci, kdy mu nepomohl report z amerického trhu práce.

Kdo však využívá dnešní situace nejvýrazněji a to navzdory silnějšímu dolaru, je japonský jen. Ten zužitkoval své pozice bezpečného přístavu a na páru s americkým dolarem dokázal zpevnit své pozice. Navázala tak na předchozí dvě seance, kdy byl proti americkému dolaru silnější a nervozita na trzích mu jedině prospívá.

Graf: Dnešní vývoj měnového páru USDJPY

Na akciových trzích se dnes oproti konci minulého týdne nic nezměnilo. Akciové indexy pokračují v korekci, což je způsobeno primárně zvýšenou nervozitou na financích trzích a růstem amerických výnosů. Výrazněji dnes ztrácí čínské akcie a to kvůli rozhodnutí čínské centrální banky a snížení požadavku na povinné rezervy bank. Do defenzivy se také dostal čínský juan, který se pohybuje blízko úrovním z poloviny srpna, kde má měna své letošní lokální minimum.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

15.10.2018

17:07

Americký dolar začal týden prohlubováním dosavadních ztrát a prostor tak dostaly ostatní měny. Odpolední seanci ovládl kanadský dolar a dohání tak vlak, který mu ujel minulý týden a nedokázal využít slabšího amerického dolaru.

Podrobnosti

15.10.2018

10:43

Skončil velmi divoký týden na finančních trzích s výrazným výprodejem na akciových trzích, na čemž vydělal japonský jen a slabší americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám k ziskovému týdnu, ale také zlatu, které se dokonce dostalo nad širší oblast konsolidace.

Podrobnosti

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti