Přehled dne: Japonský jen těží z nálepky bezpečného přístavu

Americký dolar zatím odevzdává část svých dopoledních zisků a volatlilita na devizových trzích nechybí ani navzdory menším objemům z USA, kde jsou dnes zavřeny banky. Makrodata dnes také neovlivní vývoj na finančních trzích a trhy tak vnímají především růst amerických výnosů, kdy v korekci pokračují akciové indexy.

Na trzích dnes opět roste nervozita a to jak z dopadu rostoucích výnosů z amerických dluhopisů, tak se přidávají další zprávy z Itálie a to hrubá vyjádření italského premiéra na adresu předsedy EK Jean-Claude Junckera, kterého vnímá jako nepřítele. Italský premiér především cítí křivdu, kvůli neschválení plánovaného deficitu 2,4% HDP italského rozpočtu. Právě nervozitu na finančních trzích odráží implikovaná volatilita indexu VIX, který se dostal k 16 bodům. To dnes pomáhá americkému dolar, který zpevňuje své pozice po nevýrazné páteční seanci, kdy mu nepomohl report z amerického trhu práce.

Kdo však využívá dnešní situace nejvýrazněji a to navzdory silnějšímu dolaru, je japonský jen. Ten zužitkoval své pozice bezpečného přístavu a na páru s americkým dolarem dokázal zpevnit své pozice. Navázala tak na předchozí dvě seance, kdy byl proti americkému dolaru silnější a nervozita na trzích mu jedině prospívá.

Graf: Dnešní vývoj měnového páru USDJPY

Na akciových trzích se dnes oproti konci minulého týdne nic nezměnilo. Akciové indexy pokračují v korekci, což je způsobeno primárně zvýšenou nervozitou na financích trzích a růstem amerických výnosů. Výrazněji dnes ztrácí čínské akcie a to kvůli rozhodnutí čínské centrální banky a snížení požadavku na povinné rezervy bank. Do defenzivy se také dostal čínský juan, který se pohybuje blízko úrovním z poloviny srpna, kde má měna své letošní lokální minimum.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti