Přehled dne: Inflace v EU zpomalila, Kanada rozšířila svůj obchodní deficit

Dnes byly zveřejněny výsledky obchodní bilance v Austrálii, USA a Kanadě. Z nichž pouze Austrálie dokázala hospodařit v přebytku 1,53 miliard dolarů. USA a Kanada prohloubily svůj obchodní deficit, přičemž Kanada rozšířila svůj deficit nejvýrazněji od konce roku 2016.

Jak již bylo zmíněno, Kanada nečekaně rozšířila svůj obchodní deficit více, než se očekávalo o 4,1 miliard dolarů. Analytici očekávali růst deficitu pouze o 2,3 mld. dolarů. Negativní čísla přicházejí poté, co byly v Kanadě začátkem týdne zveřejněny výsledky HDP za únor. Ty dopadly velmi pozitivně, když HDP rostlo meziměsíčně o 0,4%. Importy rostly o 6% na rekordních 52 mld. dolarů, zatímco exporty rostly o 3,7% na 48 mld. dolarů. Za růst importů mohou především prodeje aut, které rostly o 8,3%, nejvíce od roku 2011. Exporty také zaznamenaly znamenitý nárůst oproti minulému měsíci, nebyly však tak silné jak importy, které ve finále prohloubily obchodní deficit.

Obchodní deficit se podařilo lehce snížit v USA. Kde však nebylo naplněno očekávání ekonomů o 1 miliardu dolarů, kdy se očekával pokles o 50 mld. dolarů. Ve skutečnosti se obchodní bilance snížila o 49 mld. dolarů, kdy se jedná o růst oproti 57,7 mld. minulý měsíc. I přesto se však obchodní deficit snížil nejvýrazněji za poslední dva roky. Importy by však měly začít opět výrazněji růst díky růstu spotřeby domácností a investicím společností, snížení deficitu je tedy pouze přechodnou záležitostí. Deficit s Čínou se rozšířil z 34,7 mld. dolarů na 35,4 mld. dolarů. Donald Trump mezitím poslal do Číny Stevena Municha aby se pokusil vyjednat v Číně lepší podmínky pro USA a zmírnil tak obavy z rostoucích obchodních válek. Mimo jiné D. Trump prodloužil dočasné výjimky na cla pro import ocele a hliníku z původního 1. května do 1. června. Solidní globální růst by měl mezitím dostatečně podpořit americké exporty.

Inflace v EU

Dnes byl také v 11:00 zveřejněn odhad růstu inflace v EU. Ta podle všeho zpomalila svůj růst, kdy jádrová meziročně rostla o 0,7%, což je nejméně za posledních 13 měsíců a zároveň méně než očekávali ekonomové růst o 0,9%. Ochlazení přišlo pravděpodobně kvůli načasování velikonoc, což se projevilo do cen v restauracích, letenek a hotelů. Výsledky rozhodně nepotěší ECB, kdy slabší data v kombinaci s globálními riziky mohou ublížit poptávce a důvěře. ECB vidí inflaci koncem roku na 1,5% a 1,6% v roce 2019, tedy střednědobě blízko 2% inflačnímu cíli. Pokud však inflace nezačne růst a v květnu se jádrová inflace nedostane nad 1%, lze vyloučit ukončení kvantitativního uvolňování na konci letošního září.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti