Přehled dne: Inflace v EU zpomalila, Kanada rozšířila svůj obchodní deficit

Dnes byly zveřejněny výsledky obchodní bilance v Austrálii, USA a Kanadě. Z nichž pouze Austrálie dokázala hospodařit v přebytku 1,53 miliard dolarů. USA a Kanada prohloubily svůj obchodní deficit, přičemž Kanada rozšířila svůj deficit nejvýrazněji od konce roku 2016.

Jak již bylo zmíněno, Kanada nečekaně rozšířila svůj obchodní deficit více, než se očekávalo o 4,1 miliard dolarů. Analytici očekávali růst deficitu pouze o 2,3 mld. dolarů. Negativní čísla přicházejí poté, co byly v Kanadě začátkem týdne zveřejněny výsledky HDP za únor. Ty dopadly velmi pozitivně, když HDP rostlo meziměsíčně o 0,4%. Importy rostly o 6% na rekordních 52 mld. dolarů, zatímco exporty rostly o 3,7% na 48 mld. dolarů. Za růst importů mohou především prodeje aut, které rostly o 8,3%, nejvíce od roku 2011. Exporty také zaznamenaly znamenitý nárůst oproti minulému měsíci, nebyly však tak silné jak importy, které ve finále prohloubily obchodní deficit.

Obchodní deficit se podařilo lehce snížit v USA. Kde však nebylo naplněno očekávání ekonomů o 1 miliardu dolarů, kdy se očekával pokles o 50 mld. dolarů. Ve skutečnosti se obchodní bilance snížila o 49 mld. dolarů, kdy se jedná o růst oproti 57,7 mld. minulý měsíc. I přesto se však obchodní deficit snížil nejvýrazněji za poslední dva roky. Importy by však měly začít opět výrazněji růst díky růstu spotřeby domácností a investicím společností, snížení deficitu je tedy pouze přechodnou záležitostí. Deficit s Čínou se rozšířil z 34,7 mld. dolarů na 35,4 mld. dolarů. Donald Trump mezitím poslal do Číny Stevena Municha aby se pokusil vyjednat v Číně lepší podmínky pro USA a zmírnil tak obavy z rostoucích obchodních válek. Mimo jiné D. Trump prodloužil dočasné výjimky na cla pro import ocele a hliníku z původního 1. května do 1. června. Solidní globální růst by měl mezitím dostatečně podpořit americké exporty.

Inflace v EU

Dnes byl také v 11:00 zveřejněn odhad růstu inflace v EU. Ta podle všeho zpomalila svůj růst, kdy jádrová meziročně rostla o 0,7%, což je nejméně za posledních 13 měsíců a zároveň méně než očekávali ekonomové růst o 0,9%. Ochlazení přišlo pravděpodobně kvůli načasování velikonoc, což se projevilo do cen v restauracích, letenek a hotelů. Výsledky rozhodně nepotěší ECB, kdy slabší data v kombinaci s globálními riziky mohou ublížit poptávce a důvěře. ECB vidí inflaci koncem roku na 1,5% a 1,6% v roce 2019, tedy střednědobě blízko 2% inflačnímu cíli. Pokud však inflace nezačne růst a v květnu se jádrová inflace nedostane nad 1%, lze vyloučit ukončení kvantitativního uvolňování na konci letošního září.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti