Přehled dne: Indexy i ropa si své zisky prozatím drží

Dnešní obchodní seance nabídla na devizových trzích několik obchodních příležitostí s americkým dolarem, který si bral část svých ztrát zpět. Akciové indexy si drží většinu svých zisků a zůstávají na zvýšených úrovních. To stejné platí o ropě, která si drží své dopolední zisky.

Na devizových trzích byl dnes zajímavý průběh především na měnových párech EURUSD a GBPUSD. Tam americký dolar od rána oslaboval a evropské měny poměrně zpevňovaly, kolem poledne se však situace otočila a americký dolar začal likvidovat většinu svých ztrát. Silnější je dolar především na páru GBPUSD, kde za sebou libra nemá takový fundament, jako americký dolar a pod nejistotou kolem brexitu ztrácí. Z měn v koši proti americkému dolar je libra pouze jedna z mála, která ztrácí, ostatní měny si své zisky drží. Na růst ropy dnes reaguje také kanadský dolar, který na páru s dolarem zpevňuje. Libře dnes nepomohly ani fundamenty, kdy bylo zveřejněno výrobní PMI, které rostlo na 53,1 bodů, očekával se mírnější růst na 51,6 bodů. Odpoledne bylo v USA zveřejněno výrobní ISM PMI, to rostlo nad očekávání na 59,3 bodů, očekávání bylo na 57,5 bodech. Americký dolar reagoval na fundament posílením a v současnosti tak dále zpevňuje.

Graf: Dnešní vývoj na GBPUSD

Akciové indexy si dnes zatím úspěšně drží dnešní zisky způsobené pozitivními výstupy z víkendového summitu G20 v Argentině. Úrovně rizikových přirážek mezitím klesly pod 17 bodů a nervozita na trzích tak mírně ustupuje a alespoň kolem obchodních válek by mohl být do konce roku klid. Indexy posilují již od pre-marketu a s otevřením burzy v USA tak mírně korigují dosavadní zisky, zatím lze však mluvit pouze o technické korekci. Na komoditním trhu si své zisky drží ropa a investoři jsou v očekávání rozhodnutí OPECu o produkční politice na příští rok na zasedání ve Vídni, které se bude konat ve čtvrtek. I přes mírnou korekci ztrát na americkém dolaru pokračuje v ziscích zlato a další drahé kovy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti