Přehled dne: Indexy a dolar ve vyčkávajícím modu na výsledky voleb v USA

Ve vyčkávajícím modu jsou dnes americké akciové indexy a čekají na výsledky amerických voleb do kongresu. Podobně na tom je dnes americký dolar, který dnes nechal vývoj na dolarových párech na ostatních měnách. Udělené výjimky Spojených států některým zemím ze sankcí dostaly opět pod tlak ropu.

Americký dolar stejně jako akciové indexy dnes vyčkává především na večerní výsledky amerických voleb do kongresu. Proto je lepší být opatrnější a zrušit přes noc všechny čekající pokyny na dolarových párech vzhledem k očekávané zvýšené volatilitě. Britská libra dnes skokově posílila, když britský ministr pro brexit ukázal reportérům zdvihnutý palec jako symbol pozitivního východiska na klíčovém jednání s právníky. Britská libra sebou táhla také evropskou měnu, kterou dnes provází velmi volatilitní seance. Za eurozónu dnes bylo zveřejněné PMI za sektor služeb, to rostlo na 53,7 bodů, očekávání bylo na 53,3. Žádných dalších důležitých fundamentů jsme se nedočkali a trhy tak v mnoha případech stagnují a vyčkávají právě na noční výsledky voleb v USA.

Graf: Dnešní vývoj na EURUSD

Akciové indexy dne také především vyčkávají a od dopolední seance se toho tedy příliš nezměnilo a s většími objednávkami investoři zůstávají ve vyčkávajícím modu. Většina především amerických indexů otevřela v klidu na podobných úrovních včerejšího close a nijak výrazně se zatím neodchýlily. Podobný scénář lze očekávat i po zbytek seance do zveřejnění výsledků voleb. Podobně je na tom také německý akciový index DAX, který již třetí den pouze konsoliduje na vesměs podobných úrovních.

Ropu po včerejším pokusu o začátek korekce předchozích ztrát opět ovládli prodejci a klesla tak na několika měsíční minima. Může za to především nervozita investorů s příliš velkého množství ropy na trhu, protože výjimku z amerických sankcí získaly státy – Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Turecko, Řecko a Itálie. Tyto země mohou pokračovat v nákupech iránské ropy. Spojené státy se tak snaží zamezit výpadku velkého množství na ropném trhu, což by poslalo její cenu na zvýšené úrovně. Podle Pompea už 20 států dovozy ropy z Iránu zastavilo a objem exportů by měl klesnout na 1 milion bpd.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.11.2018

10:34

Americký dolar koncem minulého týdne ovlivnily komentáře předsedy FEDu a ten začal oslabovat. Ropa během odpolední seance v pátek korigovala předešlé zisky a zůstává v defenzivě. Komentáře z FEDu pomohly akciovým indexům, ty rostou i začátkem dnešní seance.

Chci číst

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti