Přehled dne: Euru dochází síla, libra pod prodejním tlakem

Dnešní obchodní seance patří zatím mezi ty nejzajímavější v právě probíhajícím týdnu. Především na devizových trzích není o volatilitu nouze a zajímavé pohyby nabídlo několik trhů. Nuda není ani na komoditním trhu, kde se pod prodejním tlakem ocitla ropa.

Na páru EURUSD po necelých dvou seancích býci ztrácí sílu a opět se vrací americký dolar, kterému pomáhají výprodeje na ostatních měnách. Měnový pár se vrátil zpět pod úroveň 1.16 a klesá vstříc lokálnímu supportu na úrovni 1.1511. Již několikrát jsem zopakoval, že proražení této úrovně může způsobit další vlnu výprodejů na euru.

Na ostatních měnových párech je poměrně rušno především kvůli silnějšímu americkému dolaru. Pod prodejním tlakem je například australský dolar, nebo kanadský dolar, který se nedokázal vzpamatovat z včerejšího výprodeje, kdy mu nepomáhá ani dnes slabší ropa. Americký dolar dokázal dnes překonat pouze japonský jen, který těží z rostoucích rizik kolem obchodních válek, když administrativa Spojených států uvalila 25% cla na čínský dovoz o objemu 16 mld. dolarů.

!!! Přibližně v 14:30 Čína zveřejnila vlastní seznam amerických výrobků, na které uvalí 25% dovozní cla na zboží v hodnotě 16 mld. dolarů. Čína postupuje stejnými kroky jako doposud a to reakcí stejně vysokými cly na stejný objem zboží. Mezi čínskými cly na dovoz různého amerického zboží je i ropa a automobily.

Libru opět ohrožuje Brexit

Pod silným prodejním tlakem se opět ocitla britská libra, která proti americkému dolaru vytvořila nová letošní minima. Katalyzátorem výprodejů je opět nejistota ohledně obchodních vztahů mezi EU a Velkou Británií. Pro britskou libru je velmi důležité datum 23. března, kdy má Británie opustit EU. Nicméně do té doby by již mělo být známo o jaký druh Brexitu se bude jednat, jestli „soft“ nebo „hard“. Misky vah se dnes převážily na stranu „hard“ opuštění Evropské unie, tedy bez žádné obchodní dohody, kdy by již nebyla Británie součástí jednotného trhu. Konkrétně podle britských analytiků vzrostla pravděpodobnost možnosti opuštění EU bez obchodní dohody na 60%. Během dnešního setkání Theresy Mayové se skotským ministrem Nicola Sturgeonem, jí skotský ministr oznámil, že by měla přijít s plánem B, jelikož původní plán se zdá být mrtvý. Na zasedání britské centrální banky přilil olej do ohně guvernér Mark Carney, když sdělil novinářům, že převládá nepříjemně vysoká pravděpodobnost, že se Británie s EU nedohodne.

Iránské exporty ropy by měly pokračovat

Iránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarig byl dnes citován v iránských novinách, že americký plán na snížení iránské produkce ropy na nulu nebude fungovat. Zatím se zdá, že Čína jako největší dovozce iránské ropy bude pokračovat v dovozech. Spojené státy včera uvalily další ekonomické sankce na Irán a další sankce na obchod s ropu by měly dorazit v listopadu. Donald Trump nabídl iránským představitelům schůzku za účelem vyjednání nové dohody, nicméně jednání se zatím nikam neposunula. Trh s ropu tak na dnešní zprávy reagoval vlnou výprodejů a velikost nabídky na trhu s ropu zůstává velkou neznámou.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst