Přehled dne: Dolar začíná likvidovat ztráty navzdory horším makrům

Konec týdne na devizových trzích doprovází snížená volatilita. Dnes zveřejněné makrodata v podobě maloobchodních prodejů v USA měly dostatečnou sílu rozhýbat trhy a nastavit dnešní směr ve prospěch amerického dolaru, ačkoliv dopadly data negativně pro dolar.

Devizové trhy dnes nepřekvapily dosavadní sentiment a jsme svědky spíše klidnější seance. Dnes zveřejněná data amerických maloobchodních prodejů lehce zklamaly, když rostly o 0,1%, očekáván byl růst o 0,4%. Maloobchodní prodeje očištěné o volatilnější složky jako prodeje automobilů a potravin rostly o 0,3%, což bylo také méně, něž očekávání na 0,5%. Americký dolar výsledky spíše neovlivnily, jelikož i přesto začal zpevňovat poté, co dnes ráno otevřel na indexu amerického dolaru FUSD silnějším prodejním gapem. Dolaru pomáhá především růst výnosů z amerických dluhopisů, který je v případě desetiletých splatností zpět v blízkosti 3%.

Graf: Dnešní vývoj desetiletých výnosů z amerických dluhopisů (Zdroj: Bloomberg)

Ostatní devizové trhy spíše následují dnešní vývoj amerického dolaru a spíše vydýchávají velmi volatilní týden. Do defenzívy se dnes dostala britská libra vinou projevu guvernéra CB Marka Carneyho, nejednalo se však o nic co by mělo změnit výhled CB pro měnovou politiku.

V klidnějším tempu dnes pravděpodobně uzavře týden i ropa, která otestovala maxima z minulého týdne a poté korigovala zpět na úrovně ze začátku týdne a zavře tak plus mínus na nule. Americký index S&P 500 pravděpodobně nedotáhne do konce týdne potenciál uzavřít všech 5 dní v zisku. Během dnešní seance totiž začal své zisky lehce korigovat, nicméně celková týdenní změna by měla skončit v zelených číslech. Podobná situace je dnes i na ostatních akciových indexech, např. německý DAX také uzavře týden v zelených číslech.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti