Přehled dne: Dolar začíná likvidovat ztráty navzdory horším makrům

Konec týdne na devizových trzích doprovází snížená volatilita. Dnes zveřejněné makrodata v podobě maloobchodních prodejů v USA měly dostatečnou sílu rozhýbat trhy a nastavit dnešní směr ve prospěch amerického dolaru, ačkoliv dopadly data negativně pro dolar.

Devizové trhy dnes nepřekvapily dosavadní sentiment a jsme svědky spíše klidnější seance. Dnes zveřejněná data amerických maloobchodních prodejů lehce zklamaly, když rostly o 0,1%, očekáván byl růst o 0,4%. Maloobchodní prodeje očištěné o volatilnější složky jako prodeje automobilů a potravin rostly o 0,3%, což bylo také méně, něž očekávání na 0,5%. Americký dolar výsledky spíše neovlivnily, jelikož i přesto začal zpevňovat poté, co dnes ráno otevřel na indexu amerického dolaru FUSD silnějším prodejním gapem. Dolaru pomáhá především růst výnosů z amerických dluhopisů, který je v případě desetiletých splatností zpět v blízkosti 3%.

Graf: Dnešní vývoj desetiletých výnosů z amerických dluhopisů (Zdroj: Bloomberg)

Ostatní devizové trhy spíše následují dnešní vývoj amerického dolaru a spíše vydýchávají velmi volatilní týden. Do defenzívy se dnes dostala britská libra vinou projevu guvernéra CB Marka Carneyho, nejednalo se však o nic co by mělo změnit výhled CB pro měnovou politiku.

V klidnějším tempu dnes pravděpodobně uzavře týden i ropa, která otestovala maxima z minulého týdne a poté korigovala zpět na úrovně ze začátku týdne a zavře tak plus mínus na nule. Americký index S&P 500 pravděpodobně nedotáhne do konce týdne potenciál uzavřít všech 5 dní v zisku. Během dnešní seance totiž začal své zisky lehce korigovat, nicméně celková týdenní změna by měla skončit v zelených číslech. Podobná situace je dnes i na ostatních akciových indexech, např. německý DAX také uzavře týden v zelených číslech.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti