Přehled dne: Dolar začíná likvidovat ztráty navzdory horším makrům

Konec týdne na devizových trzích doprovází snížená volatilita. Dnes zveřejněné makrodata v podobě maloobchodních prodejů v USA měly dostatečnou sílu rozhýbat trhy a nastavit dnešní směr ve prospěch amerického dolaru, ačkoliv dopadly data negativně pro dolar.

Devizové trhy dnes nepřekvapily dosavadní sentiment a jsme svědky spíše klidnější seance. Dnes zveřejněná data amerických maloobchodních prodejů lehce zklamaly, když rostly o 0,1%, očekáván byl růst o 0,4%. Maloobchodní prodeje očištěné o volatilnější složky jako prodeje automobilů a potravin rostly o 0,3%, což bylo také méně, něž očekávání na 0,5%. Americký dolar výsledky spíše neovlivnily, jelikož i přesto začal zpevňovat poté, co dnes ráno otevřel na indexu amerického dolaru FUSD silnějším prodejním gapem. Dolaru pomáhá především růst výnosů z amerických dluhopisů, který je v případě desetiletých splatností zpět v blízkosti 3%.

Graf: Dnešní vývoj desetiletých výnosů z amerických dluhopisů (Zdroj: Bloomberg)

Ostatní devizové trhy spíše následují dnešní vývoj amerického dolaru a spíše vydýchávají velmi volatilní týden. Do defenzívy se dnes dostala britská libra vinou projevu guvernéra CB Marka Carneyho, nejednalo se však o nic co by mělo změnit výhled CB pro měnovou politiku.

V klidnějším tempu dnes pravděpodobně uzavře týden i ropa, která otestovala maxima z minulého týdne a poté korigovala zpět na úrovně ze začátku týdne a zavře tak plus mínus na nule. Americký index S&P 500 pravděpodobně nedotáhne do konce týdne potenciál uzavřít všech 5 dní v zisku. Během dnešní seance totiž začal své zisky lehce korigovat, nicméně celková týdenní změna by měla skončit v zelených číslech. Podobná situace je dnes i na ostatních akciových indexech, např. německý DAX také uzavře týden v zelených číslech.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.07.2019

09:59

Americký dolar je pod tlakem vinou negativního komentáře Williamse potřebě výraznějšího snížení úrokových sazeb. Komentář o sazbách pomohl k ziskům akciovým indexům. Zlato posiluje nejvýrazněji od roku 2013.

Podrobnosti

19.07.2019

09:10

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti

18.07.2019

13:26

GBP/USD intradenní support a resistence
Podrobnosti