Přehled dne: Dolar opět ztrácí, libra roste díky pozitivním komentářům o brexitu

Na devizovém trhu je dnes opět rušno především díky americkému dolaru, který koriguje většinu z pátečních zisků. Naopak tak dává prostor ostatním měnám a drahým kovům, které jsou dnes zatím v zisku. A akciovém trhu se dnes zatím nic zásadního nestalo a sentiment zůstává pod tlakem obchodních válek.

Dolar opět ztrácí

Americký dolar dnes reagoval na indexu amerického dolaru na rezistenci, kterou předtím již 3 krát testoval a nedokázal překonat. Americký dolar začal minulý týden růstem a vinou pozitivních dat z amerického trhu práce růstem týden ukončil. Poté co se dostal dolar v polovině srpna pod prodejní tlak, tak nedokázal výrazněji navázat na předchozí zisky. Fundament je přitom výrazně nakloněn na stranu amerického dolaru, což vyzdvihuje otázky ohledně dlouhodobějšího trendu.

Slabší dolar je dnes zřetelný na britské libře, která opět posiluje v pozadí pozitivního očekávání vývoje o brexitu. Michael Barnier odhaduje, že by mohlo být dosaženo dohody mezi oběma tábory během následujících 6-8 týdnů. Býci na libře, jakoby dostaly nákupní šok a cena opět vzrostla o více jak 100 pipů během několika minut. Již dopoledne byl přitom zveřejněn hospodářský růst v Británii za červenec a dopadl celkem dobře. HDP rostlo o 0,3%, oproti očekávaným 0,2%, na to však britská libra nijak nereagovala. Byly totiž zveřejněny další data včetně výrobní produkce, která klesla o 0,2%, ačkoliv se očekával růst o 0,2%.

Graf: Reakce britské libry na komentáře o brexitu

S britskou librou se svezla i evropská měna, která se vrátila zpět na úroveň 1,16. Ta je na páru EURUSD v širší oblasti konsolidace, ze které by mohla v nadcházejících týdnu vydat. Již ve čtvrtek zasedá ECB, která bude rozhodovat o úrokových sazbách, nicméně zajímavým bude především doprovodný komentář Maria Draghiho.

Zlato společně se stříbrem dnes lehce zpevňuje v pozadí slabšího amerického dolaru. Zlato zůstává i nadále výrazně slabší a náhled na drahé kovy se zatím nijak nezměnil. Drahým kovům nepomáhá rostoucí averze k riziku, ani atraktivnější výnos z amerického dolaru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.09.2018

15:54

ECB předpovídala inflaci v průměru o 1,7 procent do roku 2020, pod cílovou úrovní 2 procenta. Draghi včera v Bruselu řekl, že tyto předpovědi zlepší základní inflaci v eurozóně.

Podrobnosti

24.09.2018

12:41

Po pátečním výprodeji na GBP/USD se trh dnes dostává do korekce. V pátek byli pozitivní data pro americký dolar a také s blížícím se brexitem trh reaguje na zprávy, kde nebyl ani výjimkou páteční den. Trh během jediného dne udělal 210 pipů.

Podrobnosti

21.09.2018

17:06

Americký dolar se dnes odhodlal, že začne umazávat včerejší výraznější ztráty a zatím se mu to poměrně daří. Britská libra je dnes opět pod tlakem brexitu a ztrácí, zatímco kanadský dolar se dočkal čerstvých makrodat. S otevřením americké seance opět pokračují v růstu akciové indexy.
Podrobnosti