Přehled dne: Devizové trhy kopírují vývoj amerického dolaru, akciové indexy pokračují v mírné korekci

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. Akciové indexy pokračují ve včerejší korekci a VIX opět roste nad 18 bodů.

Dnes dopoledne byly zveřejněny data růstu maloobchodních prodejů v Británii a britské libře opět fundament nepomohl. Maloobchodní prodeje v září klesly o 0,8%, očekával se pokles o 0,4%. Britská libra dnes následovala především vývoj amerického dolaru (FUSD) a vzhledem k otevírací ceně pravděpodobně uzavře dnešní seanci ve ztrátě. Zítřejší seance bude pro libru klíčová, pokud by chtěla uzavřít aktuální týden v zelených číslech. Úplně stejný scénář vývoje byl dnes k vidění na měnovém páru EURUSD, euro však uzavře pravděpodobně týden v červených číslech, pokud dolar zítra nebude korigovat své dosavadní zisky. Podobný scénář jako na horské dráze jsme dnes mohli vidět také na trhu AUDUSD a žádného přesvědčení ve směru jsme na devizových trzích svědky nebyly.

Graf: Dnešní vývoj indexu amerického dolaru FUSD

Britská premiérka na summitu EU požádala o více času k vyjednání dohody o Brexitu, přičemž svůj postoj nezměnila a nadále nehodlá ustupovat ze svých požadavků. Z dalších makrodat byl zveřejněný Filadelfský FED index, který klesl na 22,2 bodů i tak ale překonal očekávání na 19,7 body, efekt na americký dolar to však žádný nemělo. Žádné další fundamenty dnes na programu nejsou.  

Akciové index jsou dnes opět pod lehkým prodejním tlakem, index S&P 500 ztrácí kolem 0,5%, NASDAQ více jak 0,6%. V USA pokračuje výsledková sezona, která ve většině případů překonává očekávání, trhy však především vstřebávají geopolitická rizika a napětí mezi USA a Saudskou Arábií kolem vraždy saudskoarabského novináře. Na komoditním trhu se snaží své ztráty smazat ropa, tempo růstu ceny je však velmi malé a aktuální týden bude pro ropu po dlouhé době druhým ztrátovým v řadě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti