Přehled dne: Data z trhu práce dostala kanadský dolar pod tlak

Kanadský trh práce zůstává stabilní

Dnes zveřejněná data z kanadského trhu práce nepříjemně překvapila dosud výrazně silnější kanadský dolar. Ten začal proti americkému dolaru opět lehce ztrácet poté, co kanadská ekonomika ztratila v dubnu 1100 pracovních míst. Ekonomové přitom očekávali v dubnu růst pracujících o 17,8 tis. Výrobní odvětví ztratilo za duben přes 16 000 pracovních míst, naopak sektor služeb přidal téměř 15 000 pracovních míst. Pozitivní zůstává míra nezaměstnanosti, která se udržela na nejnižších úrovních za posledních 40 let a to 5,8%. Zároveň růst mezd si udržel stabilní tempo a průměrná hodinová mzda rostla meziročně na 3,3%. Ačkoliv tedy hlavní čísla dopadly trochu hůře, než se očekávalo, nevrhá to žádný stín na tamní ekonomiku. Detailní čísla se ukázala jako solidní a celkový obrázek z dnešních výsledků působí spíše pozitivně a ekonomika pokračuje v růstu solidním tempem.

Dovozní ceny v USA rostly pomaleji

Dovozní ceny v USA rostly pomaleji, než se očekávalo, což z části zapříčinilo pomalejší růst inflace, než jaký očekávali analytici při včerejším zveřejnění. Dražší cena ropy se promítla do výsledků, avšak byla zpomalená poklesem cen potravin, což indikuje, že cenové tlaky začínají pomalu růst. Dovozní ceny rostly za duben o 0,3%, tedy o 0,2% méně než očekávali analytici růst o 0,5%. Minulý měsíc dovozní ceny ropy rostly o 1,6% poté, co minulý měsíc klesly o 2,2%. Naopak ceny dovezených potravin klesly o 0,4% a pokračují tedy v poklesu již druhý měsíc v řadě. Ceny dováženého zboží z Číny klesly o 0,1%, jedná se o první pokles za sedm měsíců, poté co minulý měsíc rostly o 0,2%. Evidentně se tedy do cen dováženého zboží projevil minulý měsíc silnější americký dolar, inflace by však měla v následujících měsících růst i díky sezonním cenovým tlakům.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti