Přehled dne: Data z trhu práce dostala kanadský dolar pod tlak

Kanadský trh práce zůstává stabilní

Dnes zveřejněná data z kanadského trhu práce nepříjemně překvapila dosud výrazně silnější kanadský dolar. Ten začal proti americkému dolaru opět lehce ztrácet poté, co kanadská ekonomika ztratila v dubnu 1100 pracovních míst. Ekonomové přitom očekávali v dubnu růst pracujících o 17,8 tis. Výrobní odvětví ztratilo za duben přes 16 000 pracovních míst, naopak sektor služeb přidal téměř 15 000 pracovních míst. Pozitivní zůstává míra nezaměstnanosti, která se udržela na nejnižších úrovních za posledních 40 let a to 5,8%. Zároveň růst mezd si udržel stabilní tempo a průměrná hodinová mzda rostla meziročně na 3,3%. Ačkoliv tedy hlavní čísla dopadly trochu hůře, než se očekávalo, nevrhá to žádný stín na tamní ekonomiku. Detailní čísla se ukázala jako solidní a celkový obrázek z dnešních výsledků působí spíše pozitivně a ekonomika pokračuje v růstu solidním tempem.

Dovozní ceny v USA rostly pomaleji

Dovozní ceny v USA rostly pomaleji, než se očekávalo, což z části zapříčinilo pomalejší růst inflace, než jaký očekávali analytici při včerejším zveřejnění. Dražší cena ropy se promítla do výsledků, avšak byla zpomalená poklesem cen potravin, což indikuje, že cenové tlaky začínají pomalu růst. Dovozní ceny rostly za duben o 0,3%, tedy o 0,2% méně než očekávali analytici růst o 0,5%. Minulý měsíc dovozní ceny ropy rostly o 1,6% poté, co minulý měsíc klesly o 2,2%. Naopak ceny dovezených potravin klesly o 0,4% a pokračují tedy v poklesu již druhý měsíc v řadě. Ceny dováženého zboží z Číny klesly o 0,1%, jedná se o první pokles za sedm měsíců, poté co minulý měsíc rostly o 0,2%. Evidentně se tedy do cen dováženého zboží projevil minulý měsíc silnější americký dolar, inflace by však měla v následujících měsících růst i díky sezonním cenovým tlakům.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti