Přehled dne: Americký trh práce zůstává silný

Dnes byl nejočekávanějším fundamentem dne NFP report zaměstnanosti v USA, společně s růstem mezd a mírou nezaměstnanosti. Očekávání nebyla ani zas tak velká vzhledem k velmi dobré kondici amerického trhu práce, který podporuje růst domácí ekonomiky. Bylo by tedy potřeba větší odchylky od konsenzu k výraznějšímu zvýšení volatility. V pozitivním očekávání rostl téměř celý týden americký dolar.

Samotné zveřejnění pouze potvrdilo pozitivní situace na americkém trhu práce, kdy report nenabídl výraznější odchylku od konsenzu ani u jednoho ze sledovaných makrodat. Podle NFP reportu o zaměstnanosti se ekonomice podařilo za červenec vytvořit 157 000 pracovních míst. Jednalo se o lehké zklamání, jelikož většinové očekávání bylo na 193 000 pracovních míst. Pozitivně však dopadla revize původního reportu z 213 000 na 248 000 pracovních míst. Růst mezd si také udržel své tempo, když mzdy rostly meziročně o 2,7% a vyrovnaly tak očekávání. Míra nezaměstnanosti podle očekávání klesla z 4% na 3,9%. Při podrobnějším pohledu na report si lze pak všimnout, že se ve výrobním sektoru podařilo vytvořit 37 000 tisíc míst. Jak jsem již zmínil, zveřejnění dat nedokázalo ani přes svou vysokou relevanci nabídnout překvapení a podobná byla také reakce finančních trhů.

Reakce finančních trhů na zveřejnění byla minimální a americký dolar si udržuje i nadále pozitivní sentiment i přesto, že report dopadl mírně negativně, co se týče reportu NFP. Nejvíce diskutovaným byl růst mezd, který se opět nedokázal přehoupnout přes 2,7%. K výraznějšímu růstu mezd nad 2,7% by byl potřeba meziměsíční nárůst mezd o 0,5%. Růst mezd nad 3% by přitom dodal ekonomii stabilní růst inflace nad 2%. To však aktuálně netrápí americkou centrální banku FED. Ta chce pokračovat v nastaveném trendu zvyšování úrokových sazeb a dle dnešního reporu nebude s největší pravděpodobností nijak zrychlovat. Trh zůstává neceněný na 2 zvýšení do konce letošního roku s nejbližším termínem v září.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti