Přehled dne: Americký dolar posiluje zatímco výnosy rostou

Americký dolar dokázal navázat na zisky poté, co si minulý týden prošel lehkou korekcí, kdy došlo k prvnímu výběru větších zisků. Býci na americkém dolaru však zůstávají nadále aktivnější a neztrácejí apetit ani v tomto týdnu. Pro růst amerického dolaru hovoří opět převedším rostoucí výnosy z amerických dluhopisů. Během včerejší seance pomohly americkému dolaru výsledky maloobchodních prodejů, konkrétně revize z minulého měsíce, která ukázala na lepší výsledky než v původním měření.

Ve výraznějším propadu se opět ocitla evropská měna a to nejen kvůli silnějšímu americkému dolaru, ale také kvůli novým politickým rizikům. Konkrétně z Itálie, kde nyní probíhá sestavování nové vlády a ta bude podle nejnovějších zpráv požadovat odpuštění stávajícího dluhu od EU. Konkrétně by se jednalo o odpuštění dluhu ve výši 250 miliard EUR od ECB. Zpráva však zatím není oficiální, ale i tak znervóznila značnou část investorů a EURUSD se dostal pod úroveň 1,18. Zpráva však vrací zpět na trhy nervozitu, která panovala na trzích před italskými volbami. Jakmile bude sestavena italská vláda, trhy budou netrpělivě vyčkávat na detaily fiskální politiky a jakým způsobem budou tlačit na ECB.

Z technické analýzy lze vyčíst obě výše zmíněné zprávy a jejich dopad na měnový pár EURUSD. Vždy přišel razantní nástup prodejců a to jak na ceně 1.1916, tak 1.1842. Na obou úrovních lze pozorovat případné vstupy do short pozice, záleží však na vývoji trhu a jak rychle se k úrovni přiblíží.

Graf: Intardenní analýza měnového páru EURUSD

Přehled dne

Z dnešních fundamentů dopadl hůře trh s bydlením v USA, kde počet nově zahájených staveb v dubnu klesl na 1 287 tis, oproti odhadu 1 310 tis. Meziměsíčně se jednalo o pokles o 3,7%, oproti předchozímu nárůstu o 3,6%.

Inflace v EU se setkala s odhadem a rostla meziročně o 1,2%. Jádrová inflace, očištěna o volatilnější prvky energií a potravin rostla o 0,7%. ECB cíluje inflaci spíše pod 2%, avšak takto nízká inflace by mohla zamezit ECB v utahování měnové politiky. V následujících měsících se očekává nárůst inflace, tak aby mohla ECB začít komunikovat ukončení kvantitativního uvolňování.

Zásoby ropy v USA minulý týden opět klesly, konkrétně o 1,4 mil. barelů s porovnání odhadovaného poklesu o 0,7 mil. barelů. Ropa zůstává poměrně v klidu a vydýchává výrazný nárůst z posledních týdnů, kdy se již pátý den pohybuje v bočním směru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti