Přehled dne: Americký dolar posiluje zatímco výnosy rostou

Americký dolar dokázal navázat na zisky poté, co si minulý týden prošel lehkou korekcí, kdy došlo k prvnímu výběru větších zisků. Býci na americkém dolaru však zůstávají nadále aktivnější a neztrácejí apetit ani v tomto týdnu. Pro růst amerického dolaru hovoří opět převedším rostoucí výnosy z amerických dluhopisů. Během včerejší seance pomohly americkému dolaru výsledky maloobchodních prodejů, konkrétně revize z minulého měsíce, která ukázala na lepší výsledky než v původním měření.

Ve výraznějším propadu se opět ocitla evropská měna a to nejen kvůli silnějšímu americkému dolaru, ale také kvůli novým politickým rizikům. Konkrétně z Itálie, kde nyní probíhá sestavování nové vlády a ta bude podle nejnovějších zpráv požadovat odpuštění stávajícího dluhu od EU. Konkrétně by se jednalo o odpuštění dluhu ve výši 250 miliard EUR od ECB. Zpráva však zatím není oficiální, ale i tak znervóznila značnou část investorů a EURUSD se dostal pod úroveň 1,18. Zpráva však vrací zpět na trhy nervozitu, která panovala na trzích před italskými volbami. Jakmile bude sestavena italská vláda, trhy budou netrpělivě vyčkávat na detaily fiskální politiky a jakým způsobem budou tlačit na ECB.

Z technické analýzy lze vyčíst obě výše zmíněné zprávy a jejich dopad na měnový pár EURUSD. Vždy přišel razantní nástup prodejců a to jak na ceně 1.1916, tak 1.1842. Na obou úrovních lze pozorovat případné vstupy do short pozice, záleží však na vývoji trhu a jak rychle se k úrovni přiblíží.

Graf: Intardenní analýza měnového páru EURUSD

Přehled dne

Z dnešních fundamentů dopadl hůře trh s bydlením v USA, kde počet nově zahájených staveb v dubnu klesl na 1 287 tis, oproti odhadu 1 310 tis. Meziměsíčně se jednalo o pokles o 3,7%, oproti předchozímu nárůstu o 3,6%.

Inflace v EU se setkala s odhadem a rostla meziročně o 1,2%. Jádrová inflace, očištěna o volatilnější prvky energií a potravin rostla o 0,7%. ECB cíluje inflaci spíše pod 2%, avšak takto nízká inflace by mohla zamezit ECB v utahování měnové politiky. V následujících měsících se očekává nárůst inflace, tak aby mohla ECB začít komunikovat ukončení kvantitativního uvolňování.

Zásoby ropy v USA minulý týden opět klesly, konkrétně o 1,4 mil. barelů s porovnání odhadovaného poklesu o 0,7 mil. barelů. Ropa zůstává poměrně v klidu a vydýchává výrazný nárůst z posledních týdnů, kdy se již pátý den pohybuje v bočním směru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti