Přehled dne: Americká inflace si udržuje stabilní tempo

Data z britského trhu práce

Dnes dopoledne v 10:30 byla zveřejněna data z britského trhu práce. Především obchodníci na libře si přáli přidat nějaké zisky vzhledem k několika vyhlášením, která čekají během týdne americký dolar. Nicméně výsledky nijak investory neuchvátily a po počáteční zvýšené volatilitě, kdy trh GBPUSD udělal 30 pipů dolů a 30 pipů nahoru, jsme se ocitli na stejných úrovních jako před vyhlášením. Samotné výsledky dopadly spíš hůře, když mzdy rostly o 2,5%, kdy se jedná o pokles z růstu 2,6% v prvním čtvrtletí. Mzdy tedy ztrácí sílu v dalším růstu a britská centrální banka čeká na čistý signál, že ekonomika je připravena na zvýšení úrokových sazeb.

Nicméně počet zaměstnaných rostl za poslední 3 měsíce více, než se čekalo, konkrétně o 146 000. Pozitivní je také míra nezaměstnanosti, která zůstala na 4,2%. Včera data průmyslové produkce ukázala na slabší duben, což je však problém většiny států v Evropě. S nízkou nezaměstnaností by však měly mzdy začít růst rychlejším tempem. Zítra čekají libru data britské inflace, které mohou ještě výrazněji promluvit do vývoje na britské libře.

Inflace v USA

V 14:30 byla zveřejněna data americké inflace. Index spotřebitelský cen vykázal za květen růst cen o 0,2%. Jádrová inflace rostla za květen stejně a to 0,2%. Meziročně ceny rostly z 2,5% na 2,8% a překonaly tak většinový konsenzus, který byl na 2,7%. Jádrová inflace, tedy ceny očištěny o volatilnější položky potravin a energií rostly meziročně z 2,1% na 2,2%, přičemž vyrovnaly většinové očekávání. Americký dolar výsledky lehce zklamaly, jelikož se nejednalo o výraznější odchylku od konsenzu. Nicméně jádrová inflace se pohybuje na nejvyšších úrovních od března minulého roku.  

Výrazně opět rostly ceny benzínu, konkrétně o 1,7%, což se projevilo do růstu sektoru energií o 0,7%. V dubnu rostly také ceny za nová auta, vzdělání, komunikaci a tabákové výrobky. Naopak klesly ceny použitých automobilů, konkrétně o 0,9%.  

Jádrová inflace se tak nachází pohodlně nad 2% inflačním cílem, kterou americká centrální banka sleduje. Zítřejší zasedání FEDu, kde dojde s největší pravděpodobností k zvýšení základní úrokové sazby tak může přinést i zajímavý výhled pro sazby a jestli FED bude signalizovat jedno nebo dvojí zvýšení do konce roku.

Graf: Vývoj spotřebitelské (modrá) a jádrové (červená) inflace (Zdroj: www.bls.gov) 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti