Přehled dne: Americká inflace pomohla dolaru, ropa i indexy rostou

Dnes se opět daří akciovým indexům a ropě díky rostoucímu optimismu kolem obchodního sporu USA s Čínou. Devizové trhy dnes rozvlnily data inflace z Británie a USA. Mírně silnější je tak dnes opět americký dolar.

Dnešní seance konečně přinesla zveřejnění zajímavějších makrodat a to tempa růstu inflace v Británie a USA. Především americká inflace je považována za jednu z nedůležitějších makroekonomických metrik na světě. Dopoledne bylo zveřejněno nejdříve tempo růstu inflace v Británii. Inflace tam meziročně zpomalila na 1,8%, což bylo dokonce méně než očekávání na 1,9%. Jádrová inflace podle očekávání stagnovala na 1,9% a je tak aktuálně na vyšších úrovních jako index spotřebitelských cen včetně cen energií a potravin. Nejvýrazněji klesly cen elektřiny, benzínu a dalších paliv s celkovým meziročním poklesem cen. Pokles cen byl částečně vykompenzován růstem cen letenek. Britská libra v reakci na zasedání mírně oslabila, poté však začala razantně růstu, když se dostaly na povrch novinky ohledně brexitu a možné úpravy článku 50 Lisabonské smlouvy. Kupci zde však byly chyceni do býčí pasti a libra zisky rychle vymazala.

Jádrová inflace v USA zůstává nad 2% cílem centrální banky

Data ohledně tempa růstu inflace dopadla pro americký dolar celkem dobře. Konkrétně inflace sice zpomalila na 1,6%, očekával se však větší pokles na 1,5%. Jádrová inflace očištěná o volatilnější složky potravin a energií stagnovala na 2,2%, očekávalo se však zpomalení na 2,1%. I zde jsme tedy byli svědky pozitivního překvapení, které pomohlo dolaru krátkodobě zpevnit dosavadní pozice. V lednu nejvýrazněji rostly ceny oblečení, zatímco nejvýraznější pokles zaznamenaly energie, konkrétně o 3,1%. Jádrová inflace se tedy i nadále drží nad 2% inflačním cílem americké centrální banky, což jí vytváří ideální prostředí pro růst úrokových sazeb. Ten však trhy v letošním roce neočekávají, jelikož FED změnil svou rétoriku postupně pokračovat v růstu úrokových sazeb. Americký dolar se tedy po včerejší korekci dnes opět vrátil k růstu a je silnější na většině z měnových párů.

Vývoj americké inflace za 12 měsíců

Akciové indexy dnes rostou druhý den v řadě v reakci na optimismus kolem obchodního sporu USA a Číny. Prezident Donald Trump navrhl, že je ochotný posunou plánovaný deadline dokud nebude dosaženo obchodní dohody s Čínou. V pátek by se také měl setkat čínský prezident s americkou delegací a obě strany by se tak měly přiblížit dosažení obchodní dohody. Pozitivní sentiment tak na akciovém trhu přetrvává poté, co se americké vládě podařilo dosáhnout předběžné dohody o financování hranic. Dnes také další seanci roste ropa. Konkrétně ropa WTI roste nad 54 dolarů za barel a daří se jí tak využívat pozitivního sentimentu. Dnes přitom byly zveřejněny americké zásoby ropy, které rostly o 3,6 mil barelů, což bylo více, než se očekávalo.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.08.2019

15:51

Obchodní bilance v eurozóně pozitivně překvapila a rozdíl mezi vyvezeným zbožím a dovezeným zbožím byl vyšší, než se předpokládalo. Hodnota 20.6B se řadí mezi nadprůměrné výsledky v posledních pěti letech.

Podrobnosti

16.08.2019

09:20

Sankce prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele zvyšují poptávku po Ruské ropě. Ropa WTI balancuje na longové trendline a její proražení brzdí snižující se strach z recese.

Podrobnosti

16.08.2019

08:00

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti