Přehled dne: Akciové trhy pokračují v korekci, Inflace v USA zpomalila

Dnešní seance probíhá zatím podle očekávání v klidnějším tempu, což je způsobeno především včerejším výprodejem na akciových trzích a investoři na akciích se dnes snažím využít buy the dip mentalitu a vytlačit ceny na vyšší úrovně. Pod tlakem zůstává ropa, zatímco zlato dnes pokračuje ve zpevňování svých pozic.

Inflace v USA opět zpomalila

Devizové trhy dnes byly spíše vy vyčkávajícím modu, kdy odpoledne měly na trhy dorazit data americké inflace. Očekávání nebyla příliš velká, ačkoliv se několikrát hovořilo o růstu mezd a jaký bude mít dopad na inflaci růst amerických výnosů z dluhopisů. Inflace poměrně zklamala, když druhý měsíc po sobě zpomalila svůj růst a nedokázala dorovnat očekávání trhu. Index spotřebitelských cen meziročně rostl na 2,3%, očekávání bylo na 2,4%. Jedná se o zpomalení inflace ze srpnových 2,7%. Jádrová inflace, očištěná o volatilnější složky potravin a energií, kterou sleduje FED, zůstala na 2,2%, ekonomové však očekávali růst na 2,3%. Nejvýrazněji klesly ceny použitých automobilů a to o 3%. Ceny energií klesly o 0,8%.

Aktuální trend inflace vůbec není dobrou zprávou pro FED, která uvažuje o dalším postupném zvyšování úrokových sazeb. Poslední výsledky s největší pravděpodobností neohrozí zvýšení sazeb na prosincovém zasedání, problémem by byl až pokračující trend zpomalování růstu cen. Konec konců, FED zvyšoval sazby i v prostředí nižší inflace během minulého roku.

Graf: Vývoj inflace (modrá) a jádrové inflace (červená) (Zdroj: www.bls.gov)

S otevřením americké seance pokračují ve výprodejích akciové trhy. Přes evropskou seanci se poměrně držely, ale poté se opět dostaly pod prodejní tlak, kdy se VIX po zpomalení růstu na 20 bodů opět zrychlil k 24 bodům. Nervozita na trzích je tak stále patrná, a ačkoliv včerejší korekce nemusí předznamenávat výraznější výprodeje, oheň není zatím uhašen. Výnosy z amerických dluhopisů klesly pod 3,2%, americký dolar však zatím nereaguje a po dnešních výsledcích inflace přešlapuje na místě.

Na komoditním trhu využívá zaváhání amerického dolaru zlato, které výrazně zpevňuje své pozice a aktuálně testuje horní hranu široké oblasti konsolidace, ve které více jak 2 měsíce. Pod prodejním tlakem zůstává také ropa, což je primárně způsobené negativním sentimentem na trzích a dnes také fundamentem, který přispěl k další korekci. Ve Spojených státech totiž nečekaně rostly zásoby ropy o 6 mil. barelů, očekávání bylo na 2,6 mil barelů.

Graf: Graf vývoje ceny zlata 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti