Přehled dne: Akciové trhy pod silným prodejním tlakem

Americký dolar dnes výrazněji ztrácí a spolu s ním jsou pod prodejním tlakem i akciové indexy po celém světě. Další růst zaznamenaly americké výnosy a index volatlity VIX je již na 19 bodech. Rostoucí nervozity využívá japonský jen, který dnes opět zpevňuje své pozice.

Graf: Dnešní procentuální změny na finančních trzích (Zdroj: Investing.com)

Na devizových trzích se dnes americký dolar ztrácí půdu pod nohama a dává tak prostor ostatním měnám, aby zpevnily své pozice. Nejvýrazněji dnes posilují evropské měny euro a britská libra, která se opírá o pozitivní zprávy o vývoji vyjednávání o brexitu. Zvýšené averze k riziku využívá především japonský jen, který doplácí na svou nálepku bezpečného přístavu dnes, stejně jako v pondělí, zpevňuje své pozice a zatím vše nasvědčuje tomu, že po dlouhé době zakončí týden v zisku. Jediný kdo dnes nedokázal zatím využít slabšího amerického dolaru je kanadský dolar, který dnes ztrácí a to i navzdory nedávné dohodě o podobě obchodních vztahů s USA a Mexikem.

Graf: Dnešní vývoj na měnovém páru USDJPY 

Fundamentálně se přitom na trzích nic nemění a například na akciových trzích dochází k odlivu kapitálu z velmi populárních technologických akcií, které dnes ztrácí nejvíce. Amazon po otevření americké seance ztrácí více jak 2%, Netlflix ztrácí 3,6%, Facebook a Apple jsou shodně o 1% níž. Index Dow Jones dnes ztrácí více jak 400 bodů a z dalších technologických akcií je níže například Microsoft o 2,5%. Pod silným prodejním tlakem jsou dnes i ostatní akciového indexy S&P 500 a DAX.

Na negativním sentimentu se také veze ropa, která po atakování úrovně 85 dolarů za barel klesla zpět pod 84 dolarů za barel. Důležité bude, zda se podaří trhům prodejní aktivitu udržet, nebo jestli se dostanou akciové trhy pod výraznější prodejní tlak a ztratí půdu pod nohama a uvidíme další korekci podobně jako v únoru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti