Přehled dne: Akciové trhy pod silným prodejním tlakem

Americký dolar dnes výrazněji ztrácí a spolu s ním jsou pod prodejním tlakem i akciové indexy po celém světě. Další růst zaznamenaly americké výnosy a index volatlity VIX je již na 19 bodech. Rostoucí nervozity využívá japonský jen, který dnes opět zpevňuje své pozice.

Graf: Dnešní procentuální změny na finančních trzích (Zdroj: Investing.com)

Na devizových trzích se dnes americký dolar ztrácí půdu pod nohama a dává tak prostor ostatním měnám, aby zpevnily své pozice. Nejvýrazněji dnes posilují evropské měny euro a britská libra, která se opírá o pozitivní zprávy o vývoji vyjednávání o brexitu. Zvýšené averze k riziku využívá především japonský jen, který doplácí na svou nálepku bezpečného přístavu dnes, stejně jako v pondělí, zpevňuje své pozice a zatím vše nasvědčuje tomu, že po dlouhé době zakončí týden v zisku. Jediný kdo dnes nedokázal zatím využít slabšího amerického dolaru je kanadský dolar, který dnes ztrácí a to i navzdory nedávné dohodě o podobě obchodních vztahů s USA a Mexikem.

Graf: Dnešní vývoj na měnovém páru USDJPY 

Fundamentálně se přitom na trzích nic nemění a například na akciových trzích dochází k odlivu kapitálu z velmi populárních technologických akcií, které dnes ztrácí nejvíce. Amazon po otevření americké seance ztrácí více jak 2%, Netlflix ztrácí 3,6%, Facebook a Apple jsou shodně o 1% níž. Index Dow Jones dnes ztrácí více jak 400 bodů a z dalších technologických akcií je níže například Microsoft o 2,5%. Pod silným prodejním tlakem jsou dnes i ostatní akciového indexy S&P 500 a DAX.

Na negativním sentimentu se také veze ropa, která po atakování úrovně 85 dolarů za barel klesla zpět pod 84 dolarů za barel. Důležité bude, zda se podaří trhům prodejní aktivitu udržet, nebo jestli se dostanou akciové trhy pod výraznější prodejní tlak a ztratí půdu pod nohama a uvidíme další korekci podobně jako v únoru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.02.2019

17:00

Trhům chybí výraznější objemy z USA a ty ve většině případů ovládla nižší volatilita. Na akciovém trhu v USA se tedy nestalo vůbec nic, evropský akciový trh je mírně živější, ale také jsme svědky pomalejšího vstupu o nového týdne. Ropa si zatím drží zisky z minulého týdne.

Podrobnosti

18.02.2019

10:41

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Podrobnosti

15.02.2019

17:02

Dnešní seance opět patřila mezi ty zajímavější, kdy obchodování ovlivnily překvapující výsledky několika fundamentů. Daří se australskému a novozélandskému dolaru a dalším rizikovým aktivům. Akciové indexy jsou dnes v zelených číslech a na nových letošních maximech.

Podrobnosti