Powellův výhled ekonomiky je nadále příznivý, akciové trhy korigují zisky ze začátku týdne

Během včerejší seance měl hlavní slovo opět americký dolar a projev pana Powella ve sněmovně. Ten mluvil jak o americké ekonomice, inflaci ale také úrokových sazbách. Celkově se jednalo o velmi pozitivní projev, ve kterém vyzdvihl výhled ekonomiky, který zůstává nadále silný. Pochválil zavedené fiskální stimuly jako daňové škrty, nebo zvyšování výdajů. To vše umožňuje nyní FEDu zvyšovat sazby a to až čtyřikrát v roce 2018. Reakce na trhy byla vcelku znatelná. Pochopitelně optimistický výhled pana Powella podpořil v růstu americký dolar. Ten posiloval vůči většině měnových párů až na japonský jen, který také zafungoval trochu jako bezpečný přístav, ale i aktivní medvědí na páru USDJPY. To však ovlivnilo i růst amerických výnosů, které jsou zpět v blízkosti 3% a akciové trhy na sebe s reakcí nenechaly dlouho čekat. Kdy včerejší seanci uzavíraly ve většině případů z červených číslech. Dokonce i index VIX se dostal zpět nad 18 bodů, kdy trochu vzrostla nervozita z rostoucích výnosů. Nedařilo se ani ropě, ta včera podobně jako akciové indexy klesala. Ztrácely i komodity jako zlato, stříbro nebo měď, hlavně kvůli silnějšímu americkému dolaru.

Dnešní seance bude, co se týče fundamentů poměrně klidnější. V 11:00 bude zveřejněn odhad míry inflace v eurozóně. V 14:30 bude zveřejněna v USA revize HDP ze čtvrtého čtvrtletí. 15:45 data Chicagského PMI. V 16:30 zásoby ropy v USA, které každým týdnem nabízí velmi zajímavá data pro ropu.

Akciový index S&P 500 ještě během včerejší seance zlikvidoval přibližně 72,8% ztrát z výprodeje, kde se nakonec zastavil. Po včerejším optimistickém výhledu pana Powella však začal opět trochu ztrácet, přičemž se zastavil u support v podobě 61.8% výprodeje a zároveň horní hrany oblasti konsolidace. Index VIX, který byl již zpět nad 19 body a zatím klesá zpět k 18 bodům a v případě klidnější situace se dá očekávat zpět otestování úrovně 72,8% fibonacciho posloupnosti. Pro případný rostoucí trend hovoří i poměrně razantní nástup kupců ohraničen modrým obdélníkem.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti