Powellův výhled ekonomiky je nadále příznivý, akciové trhy korigují zisky ze začátku týdne

Během včerejší seance měl hlavní slovo opět americký dolar a projev pana Powella ve sněmovně. Ten mluvil jak o americké ekonomice, inflaci ale také úrokových sazbách. Celkově se jednalo o velmi pozitivní projev, ve kterém vyzdvihl výhled ekonomiky, který zůstává nadále silný. Pochválil zavedené fiskální stimuly jako daňové škrty, nebo zvyšování výdajů. To vše umožňuje nyní FEDu zvyšovat sazby a to až čtyřikrát v roce 2018. Reakce na trhy byla vcelku znatelná. Pochopitelně optimistický výhled pana Powella podpořil v růstu americký dolar. Ten posiloval vůči většině měnových párů až na japonský jen, který také zafungoval trochu jako bezpečný přístav, ale i aktivní medvědí na páru USDJPY. To však ovlivnilo i růst amerických výnosů, které jsou zpět v blízkosti 3% a akciové trhy na sebe s reakcí nenechaly dlouho čekat. Kdy včerejší seanci uzavíraly ve většině případů z červených číslech. Dokonce i index VIX se dostal zpět nad 18 bodů, kdy trochu vzrostla nervozita z rostoucích výnosů. Nedařilo se ani ropě, ta včera podobně jako akciové indexy klesala. Ztrácely i komodity jako zlato, stříbro nebo měď, hlavně kvůli silnějšímu americkému dolaru.

Dnešní seance bude, co se týče fundamentů poměrně klidnější. V 11:00 bude zveřejněn odhad míry inflace v eurozóně. V 14:30 bude zveřejněna v USA revize HDP ze čtvrtého čtvrtletí. 15:45 data Chicagského PMI. V 16:30 zásoby ropy v USA, které každým týdnem nabízí velmi zajímavá data pro ropu.

Akciový index S&P 500 ještě během včerejší seance zlikvidoval přibližně 72,8% ztrát z výprodeje, kde se nakonec zastavil. Po včerejším optimistickém výhledu pana Powella však začal opět trochu ztrácet, přičemž se zastavil u support v podobě 61.8% výprodeje a zároveň horní hrany oblasti konsolidace. Index VIX, který byl již zpět nad 19 body a zatím klesá zpět k 18 bodům a v případě klidnější situace se dá očekávat zpět otestování úrovně 72,8% fibonacciho posloupnosti. Pro případný rostoucí trend hovoří i poměrně razantní nástup kupců ohraničen modrým obdélníkem.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti