Powell zůstává jestřábem a dostal akcie pod tlak

Zasedání americké centrální banky včera večer nakonec nebylo zas tak holubičí, jak trhy očekávaly a ocitly se v červených číslech. Americkému dolaru se však podařilo zpevnit na všech měnových párech. Ropa WTI oslabila zpět pod úroveň 58 dolarů za barel.

Většina včerejší seance byla ovlivněna zasedáním FEDu, kdy trhy nejdříve nervózně přešlapovaly na místě v očekávání večerního zasedání, které nakonec způsobilo výraznou volatilitu. Na samotném zasedání FED po 11 letech podle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů. Hlavními důvody uvolnění měnové politiky byl vývoj v globální ekonomice a utlumená inflace. Investoři však takový krok očekávali a pozornost se tak ubírala spíše k tiskové konferenci, která následovala po zasedání. Tam Jerome Powell trhy poměrně překvapil, když připomněl, že snížení sazeb není žádným začátkem cyklu snižování sazeb. To v překladu znamená, že FED nechystá agresivnější snižování sazeb. FED zároveň čelí neobvyklému úkolu, když musí vysvětlit, proč snižuje sazby v prostředí velmi napjatého trhu práce a solidních ekonomických dat.

Trochu více jestřábí tón Jerome Powella dostal pod tlak akciové indexy. Akciové trhy očekávaly více holubičí náhled a naznačení dalšího snižování sazeb, čehož se nedočkaly. Index Dow Jones zaznamenal nejhorší den on května, když se propadl o 330 bodů. Výnosy z desetiletých dluhopisů se mezitím udržely těsně nad 2%.

Takové zprávy naopak pomohly americkému dolaru, který tak dokázal paradoxně navzdory snížení sazeb zpevnit. Index amerického dolaru FUSD je aktuálně nejsilnější za více jak 2 roky. Měnový pár EURSUSD se tak dostal včera až pod úroveň 1.11. Britská libra se na páru s amerických dolarem dostala na nejnižší úrovně od ledna 2017.

Ze sedmiletých maxim včera sestoupilo zlato, když oslabilo pod úroveň 1420. Pokles v amerických zásobách o 8,5 milionů barelů a horší sentiment na rizikových aktivech dostal zpět pod tlak ropu. Ta se dostala zpět pod úroveň 58 dolarů za barel.

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy