Powell pomohl indexům a dostal pod tlak dolar, dnes americká inflace.

Powell dostal pod tlak americký dolar a pomohl akciovým indexům. Ropa WTI posilovala s dalšími rizikovými aktivy, dnes dopoledne se poprvé od května obchoduje za více jak 60 dolarů. Dnes americká inflace a další data z USA.

Guvernér FEDu Jerome Powell včera v americkém kongresu upozornil na rizika a nejistoty plynoucí z mezinárodního obchodu, utlumené inflační tlaky a obavy ze zpomalující americké ekonomiky. K tomu stále nejsou vyřešeny některé politické záležitosti včetně Brexitu, dluhového stropu nebo obchodního sporu s Čínou. Kdo do včerejšího dne nevěřil, že FED na červencovém zasedání sníží úrokové sazby, tak je po projevu Powella téměř přesvědčen. Takzvaný FedWatch Tool, který sleduje očekávání analytiků pro vývoj sazeb, na červencovém zasedání připisuje snížení sazeb již 100% pravděpodobnost. Projev dostal pod tlak na devizových trzích americký dolar, to pomohlo měnám, jako je euro nebo britská libra, která se na páru s dolarem ještě předvčírem obchodovala na nejnižších úrovních za posledních 27 měsíců.

Signalizace snížení úrokových sazeb pomohla americkým akciovým indexům, kde index S&P 500 dokonce atakoval nová historická maxima. Powell zároveň upozornil na slabší investice v podnikatelském sektoru, kterým by nižší sazby měly pomoct. Na růst amerických indexů nenavázal německý akciový index DAX, který již třetí seanci v řadě ztrácí kvůli horším datům z domácí ekonomiky.

Na komoditním trhu se spolu s americkými indexy dařilo také ropě. Ta v případě americké ropy WTI roste dnes dopoledne nad 60 dolarů za barel, kdy jí pomohl předpokládaný pokles v amerických ropných zásobách o 9,5 mil. barelů. V Mexickém zálivu v letních měsících začíná hurikánová sezona a bouře již začínají ohrožovat produkci ropy. Ropa tak včera rostla na šestitýdenní maxima.

Dnes v 13:30 bude zveřejněn zápis ze zasedání ECB. V 14:30 bude zveřejněna americká inflace. V 16:00 bude mít projev Powell.

 

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

22.10.2019

09:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Chci číst

21.10.2019

15:11

Přehled nejzajímavějších fundamentů nadcházejícího týdne. Příliš zajímavých makrodat nadcházející týden nenabídne a investoři budou nadále především sledovat vývoj vyjednávání o brexitu, jelikož se o víkendu nepodařilo sjednanou dohodu schválit v britském parlamentu. 

Podrobnosti

21.10.2019

11:38

Britská libra dnes vůči americkému dolaru dál posiluje. Prozatímní pozitivní náladu lze sledovat i na akciových indexech.

Podrobnosti