Pomůže FED v růstu americkému dolaru?

Americký dolar se z technického hlediska připravuje na pohyb z oblasti konsolidace. Jakým směrem však nikdo neví, i když lze předpokládat, že by se mohlo jednat o změnu trendu a tedy posilování amerického dolaru. Lze tak usuzovat z několika komentářů politiků a měnové politiky americké centrální banky . Je zde však i několik faktorů hovořící pro jeho pokles. 

Minulý týden byl zvolen nový hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa, Larry Kudlow, jako náhrada za Garyho Cohna. Ve svém prvním projevu vyjádřil svou podporu v silnější dolar a pokračuje v podobné rétorice jako Donald Trump. Prosazuje tedy silný dolar a dokonce si dovolil investorům doporučit nakoupit dolar a prodat zlato. Zejména tak usuzuje z růstu americké ekonomiky, kdy silná ekonomika potřebuje silnou měnu a tou by se měl dolar opět stát. Silnější dolar neměl vyvolat nestabilitu v americké ekonomice, kterou Kudlow preferuje. Na druhou stranu slabší americká měna pomáhá FEDu k dosažení 2% inflačního cíle a zároveň působí jako impuls pro růst ekonomiky. Ten především pomáhá americkým exportérům, kteří jsou v zahraničí více konkurenceschopní. Dále pomáhal v růstu americkým akciovým trhům během roku 2017 a s jejich korekcí, skončilo i oslabování dolaru. Silnější dolar by také uvítala evropská ekonomika, kde slabý dolar pomáhá v růstu euru, který oddaluje dosažení 2% inflačního cíle.

Ve středu 21. 3. zasedá americká centrální banka, která s největší pravděpodobností zvedne úrokové sazby, a to z 1,50% na 1,75%. Právě zmíněné zvýšení úrokových sazby by mělo pomoci americkému dolaru v růstu. Situace však není úplně jednoznačná. Ve hře jsou i ostatní faktory jako například pravidelnost zvyšování sazeb, které bychom měli být svědky i letos, kdy FED plánuje zvednout sazby ještě třikrát. Právě zmíněná pravidelnost se ukázala v minulosti jako nefunkční a dolar naopak oslaboval. Dále existují obavy ohledně vývoje americké politiky vzhledem k nedávnému zavedení tarifů na dovoz ocele a hliníku. Právě obchodní prostředí protekcionismu by mohlo uškodit americkému dolaru. Stále však platí, že zvýšení úrokových sazeb by mělo přilákat nové investory vzhledem k vyšším výnosům a zvýšit poptávku po americkém dolaru. Dolar by tedy měl podle klasických ekonomických pouček růst, ale politická nejistota mu to nemusí dovolit. Více se dozvíme již ve středu, kdy bude zasedání FEDu doplněno doprovodným komentářem a tiskovou konferencí.

Z technického hlediska se nachází dolar v konsolidačním pásmu, kdy nejdříve utvořil formaci dvojitého vrcholu a poté posiloval k úrovni 90,47, kde následně utvořil užší konsolidační pásmo, ve kterém se pohybuje již měsíc. Při případném růstu by musel americký dolar překonat několik rezistencí a klesající trendovou linii, přičemž první silnější rezistence je na úrovni 91,56.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst