Pomůže FED v růstu americkému dolaru?

Americký dolar se z technického hlediska připravuje na pohyb z oblasti konsolidace. Jakým směrem však nikdo neví, i když lze předpokládat, že by se mohlo jednat o změnu trendu a tedy posilování amerického dolaru. Lze tak usuzovat z několika komentářů politiků a měnové politiky americké centrální banky . Je zde však i několik faktorů hovořící pro jeho pokles. 

Minulý týden byl zvolen nový hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa, Larry Kudlow, jako náhrada za Garyho Cohna. Ve svém prvním projevu vyjádřil svou podporu v silnější dolar a pokračuje v podobné rétorice jako Donald Trump. Prosazuje tedy silný dolar a dokonce si dovolil investorům doporučit nakoupit dolar a prodat zlato. Zejména tak usuzuje z růstu americké ekonomiky, kdy silná ekonomika potřebuje silnou měnu a tou by se měl dolar opět stát. Silnější dolar neměl vyvolat nestabilitu v americké ekonomice, kterou Kudlow preferuje. Na druhou stranu slabší americká měna pomáhá FEDu k dosažení 2% inflačního cíle a zároveň působí jako impuls pro růst ekonomiky. Ten především pomáhá americkým exportérům, kteří jsou v zahraničí více konkurenceschopní. Dále pomáhal v růstu americkým akciovým trhům během roku 2017 a s jejich korekcí, skončilo i oslabování dolaru. Silnější dolar by také uvítala evropská ekonomika, kde slabý dolar pomáhá v růstu euru, který oddaluje dosažení 2% inflačního cíle.

Ve středu 21. 3. zasedá americká centrální banka, která s největší pravděpodobností zvedne úrokové sazby, a to z 1,50% na 1,75%. Právě zmíněné zvýšení úrokových sazby by mělo pomoci americkému dolaru v růstu. Situace však není úplně jednoznačná. Ve hře jsou i ostatní faktory jako například pravidelnost zvyšování sazeb, které bychom měli být svědky i letos, kdy FED plánuje zvednout sazby ještě třikrát. Právě zmíněná pravidelnost se ukázala v minulosti jako nefunkční a dolar naopak oslaboval. Dále existují obavy ohledně vývoje americké politiky vzhledem k nedávnému zavedení tarifů na dovoz ocele a hliníku. Právě obchodní prostředí protekcionismu by mohlo uškodit americkému dolaru. Stále však platí, že zvýšení úrokových sazeb by mělo přilákat nové investory vzhledem k vyšším výnosům a zvýšit poptávku po americkém dolaru. Dolar by tedy měl podle klasických ekonomických pouček růst, ale politická nejistota mu to nemusí dovolit. Více se dozvíme již ve středu, kdy bude zasedání FEDu doplněno doprovodným komentářem a tiskovou konferencí.

Z technického hlediska se nachází dolar v konsolidačním pásmu, kdy nejdříve utvořil formaci dvojitého vrcholu a poté posiloval k úrovni 90,47, kde následně utvořil užší konsolidační pásmo, ve kterém se pohybuje již měsíc. Při případném růstu by musel americký dolar překonat několik rezistencí a klesající trendovou linii, přičemž první silnější rezistence je na úrovni 91,56.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti